У Чајетини први српски млекомат (видео)

Пољопривредник из Бранежаца Милован Нинчић на иновативан начин је одлучио да пласира млеко са свог газдинства тиме што је увезао и у центру Чајетине поставио први млекомат у Србији.

Пут млека који води од краве до купца скраћен је иновацијом у виду млекомата који је у Чајетини поставио Милован Нинчић, пољопривредник са искуством у продаји и дистрибуцији млека са сопственог газдинства. Од идеје за први српски млекомат до његовог инсталирања испред чајетинске кафане "Музеј" прошло је око 15 месеци, а Нинчић је уз помоћ пријатеља испунио све потребне процедуре и добио дозволе за увоз овог апарата из Италије, која као и остале алпске земље има велики број млекомата.

"Раније смо предавали млеко ПК Златибору, а касније сам продавао људима другарски, литар по литар, пре овог апарата. Флаширао сам у стаклене флаше, и кад оставим клинце у вртићу, поделим млеко по кућама у Чајетини. Сад  је дошао млекомат, најновија технологија која је заступљена по Европи, а сада је ту код мене у Чајетини,"

каже Нинчић. Цена млека је 80 динара по литру, а сипа се у стаклене флаше које муштерије могу добити или купити при првом коришћењу. Млеко се у аутомату држи на температури од једног до четири степена, простор за сипање се стерилише, а цео процес контролишу сензори који упозоравају власника када ниво млека у резервоару опадне или постоји неки проблем. Млекомат ће радити 24 сата.

"После муже на ранчу, млеко иде у лактофриз, а потом га сипам у прохромско буре и долазим или изјутра рано или увече и заменим пуно за празно. Врши се стерилизација у аутомату, систем се ресетује и поново почиње продаја.

Сво млеко се добија са Нинчићевог газдинства на ком тренутно има 10 грла, од тога седам крава музара сименталске расе.

"Оне месечно поједу око хиљаду килограма концетрата, једу кабасту храну, сено и имам силажни кукуруз који им дајем после сваког оброка. Иду на испашу кад почне трава да расте, пошто сам увек у проблему са сеном па ми запне па ја докупим и једва чекам да вегетација почне да их пустим да пасу. Ја се бавим пољопривредом од своје 12. године, то сам од наследио, и сад је мајка са мном у производњи.

Како каже Милован Нинчић, у плану му је набавка још једног млекомата капацитета такође 100 литара који би поставио на Златибору. Овај нови начин пласмана пољопривредног производа је добар пример како једна породица може да наплати свој рад.

https://www.youtube.com/watch?v=SrtTfwjvtOI