Пети српски конгрес о штитастој жлезди одржава се у Специјалној болници Чигота у организацији Српског тироидног друштва од 11. до 14. априла. Идеја традиционалног конгреса и школе ултразвука није само да се одрже предавања већ да се сви који се баве тим проблемом штитасте жлезде нађу на једном месту, размене искуства, добију нове идеје и испланирају даље кораке.
На конгресима који се одржавају на сваке две године фокус је на свим погледима који се тичу штитасте жлезде. Стручњаци покушавају да споје све области почев од базичне медицине, са клиничке тачке гледишта педијатрију, гинекологију, као и ендокрину хириргију, нуклеарну медицину која учествује и као дијагностика и као терапија. Засутпљене су и крупне теме о штитастој жлезди као што су поремећаји њених функција и сви евентуални новитети који се појављују у истраживањима.
Једна од најзначајнијих тема су тумори штитасте жлезде с обзиром да је повећан број дијагностикованих карцинома у Србији.
"Имамо два разлога за која претпостављамо да су узрок пораста. Један је епидемија гојазности. Пораст карцинома штитасте жлезде прати пораст гојазности и имамо прилично јасне доказе да су одређене врсте гојазности у одређено време повезане са одређеним карциномима штитасте жлезде. Са друге стране, ендокрини реметитељи који се сада налазе свуда око нас су везани за повећану учесталост аутоимуне тироидне болести, односно поремећај тироидне функције и тироидног карцинома,"
каже проф. др Милош Жарковић, председник организационог одбора петог конгреса који се одржава у Чиготи на Златибору, традиционално веома значајној установи јер је специјална болница за болести штитасте жлезде и метаболизма. Важност Чиготе појачана је набавком најсавременијег Спект ЦТа уређаја што је изузетан начин у дијагностици тироидних болести.
"Чигота је и основана да буде значајна, на сву срећу је таква и остала. Они се лепо апдејтују што се тиче опреме, знања и имају један јако леп план рада. Ми смо увек имали добру сарадњу, имамо консултативне кабинете где долазе наши професори и то превазилази чак болести штитасте жлезде. Ми за овај регион дајемо мишљења и о свим другим болестима где су потребна таква мишљења. Такође, имамо сарадњу, специјално када Клинички центар није имао терапију радио-јодом, онда смо ми лепо сарађивали са Чиготом. И сада се то испуњава, без обзира на развој нуклеарне медицине у Клиничком центру,"
истиче проф. др Јасмина Ћирић, председница научног одбора Конгреса о штитастој жлезди. Српско друштво стручњака за жлезду која се налази у вратном делу и регулише метаболизам свих осталих ткива поред нациоланих конгреса организовало је и Европски конгрес 2017. године у Београду у сарадњи са Европском тироидном асоцијацијом. Научни скупови ће наставити да се одржавају уз закључак да је превенција најбољи лек.
https://www.youtube.com/watch?v=N3lLuHd-GTE&feature=youtu.be