Дефинисање стратешке позиције аеродрома Поникве код Ужица је у току, а једна од могућности је да на том подручју буде формиран туристички комплекс са аеродромом, пише Е-капија.
Директор Аеродрома Србије Михајло Здравковић за тај портал каже да комплекс аеродрома Поникве обухвата око 560 хектара земљишта, што је, истиче, површина четири пута већа него комплекс аеродрома у Нишу.
„Са толиком површином и својом позицијом, аеродром Поникве је погодан за формирање великог туристичког комплекса који ће у себи, поред осталих садржаја, имати и функционалан аеродром", наводи Здравковић.
Напомиње да оно што је први корак када су Поникве у питању јесте припајање ЈП "Аеродром Поникве" Аеродромима Србије доо Ниш, као будућем оператеру, пошто се, каже, то припајање и даље реализује.
„Очекивања су да се то заврши у законски минималном року од шест месеци", наводи Здравковић.
Истиче и да Аеродром тренутно има сагласност за коришћење у складу са Законом о ваздушном саобраћају, коју треба унапредити у дозволу за коришћење.
„Сагласност односно дозвола издају се оператеру аеродрома пошто аеродром испуни потребне услове и Аеродроми Србије ће првенствено радити на томе", додаје Здравковић.
Када су у питању даље инвестиције у тај аеродром, Здравковић наводи да улагања у сваки, па и у Аеродром Поникве, Влада Србије врши у складу са саобраћајним потребама региона који покрива та ваздушна лука.
„План је да у складу са расположивим средствима и потребама саобраћаја, радимо и на даљем разминиравању терена и завршетку реконструкције писте у пуној дужини до 3.000 метара", рекао је.
На питање да ли би аеродром Поникве могао да функционише са статусом АФИС-а (Аеродромско информисање ваздухоплова у лету) који пружа пилотима ваздухоплова детаље о другом познатом полетању, слетању и лету у близини аеродрома, Здравковић одговара да је у овом тренутку на том аеродрому обезбеђен само прихват путника и то "малих авиона" до 20 седишта.
„У складу са саобраћајним потребама авио-тржишта Златиборског округа и захтевима авио-компанија, аеродром ће се опремати и за прихват робе", додао је Здравковић.
Директор Аеродрома Србије истиче и да је туризам грана која би требало да иницира развој ваздушног саобраћаја, те да опслужно подручје аеродрома Поникве иде и изван граница Србије и да је као такво свакако велики потенцијал за даљи развој туризма у том региону.
„Аеродроме не планирамо и не градимо само за актуелни тренутак већ за будуће потребе у складу са плановима развоја нашег друштва на знацајно дужем временском хоризонту", указао је он.
Здравковић додаје да се инвестиционим планом "Србија 2025" планира градња ауто-пута Прељина-Пожега и даље до Котромана према Сарајеву, што ће, каже, том аеродрому и његовом опслужном подручју отворити потпуно нову перспективу у погледу даљег развоја туризма.
Извор: екапија