У Ужицу одржан Округли сто на тему имплементације циљева одрживог развоја у локалну документацију о заштити животне средине

Зелена иницијатива

У организацији Удружења наставника „Опстанак“ из Ужица и УГ Златиборски круг из Чајетине, у склопу пројекта Зелена иницијатива за локалну заједницу, 30. октобра 2024. у Регионалном развојном центру у Ужицу, одржан је Округли сто на тему имплементације циљева одрживог развоја у локалну документацију о заштити животне средине. Округли сто је део пројекта Зелена иницијатива за локалну заједницу, који реализује Удружење грађана Златиборски круг из Чајетине у сарадњи са Удружењем наставника „Опстанак“ из Ужица и у партнерству са ЈЛС Ужице и Чајетина.

Циљ Округлог стола је окупљање представнике локалне управе, цивилних удружења и свих релевантних ужичких организација и институција, које се баве питањима заштите животне средине и одрживог развоја, како би се покренуо дијалог о горућим проблемима у овим областима и о начинима унапређења заштите животне средине кроз имплементацију циљева одрживог развоја у локалне политике.

Учесници су били представници градске управе, Градског већа, Одељења за пољопривреду, Одељења за заштиту животне средине и одрживи развој, Зеленог савета, Комуналне милиције, Завода за јавно здравље, ЈП „Ужице развој“, ЈКП “Водовод”, ЈКП „Дубоко“ Биоктош“, Удружења наставника „Опстанак“, и сви су из своје перспективе говорили о проблемима са којима се Ужичани сусрећу, пре свега о еколошком акциденту на депонији „Дубоко“, и о корацима који се предузимају како би се ти проблеми решили.

Представник Комуналне полиције, Александар Рафаиловић је објаснио да се Комунална полиција сусреће са проблемом санкционисања неадекватног понашања, јер не постоји законска регулатива по којој би поступали. Светлана Дракул, из Одељења за заштиту животне средине и одрживи развој, упознала је учеснике Округлог стола са активностима које је ово Одељење предузело у претходном периоду. План квалитета ваздуха је усвојен још 2020.године, ради се анализа реализације претходног ЛЕАП-а (Локалног еколошког плана), урадиће се секторски планови - о управљању отпадом, квалитету воде, земљишта, о буци... Све то су активности које претходе изради Програма заштите животне средине. Истакнуто је да је у Ужицу формирана Радна група за израду Програма заштите животне средине, чији је задатак прикупљање података, њихово систематизовање, руковођење, израда и праћење остваривања припреме Програма заштите животне средине на територији града Ужица и достављање Нацрта Програма Градском већу.

Закључак Округлог стола је да Град сада има прилику да промени однос према отпаду, као о горућем проблему у Ужицу, али и према другим проблемима у заштити животне средине, имплементацијом циљева одрживог развоја у локална документа која регулишу ову област, пре свега у Програм заштите животне средине.

Пројекат Зелена иницијатива за локалну зајединицу се реализује као део програма Фонд за одрживи локални развој који се спроводи у оквиру Платформе за општедруштвени дијалог „Одрживи развој за све” која је успостављена уз подршку влада Швајцарске и Немачке, а имплементира се од стране Deutsche Gesellschaft für Интернатионале Zusammenarbeit (ГИЗ) GmbH у у оквиру пројекта „Реформа јавних финансија - Агенда 2030”. Фондом непосредно руководи
Београдска отворена школа (БОШ), као један од партнера на Платформи, задужена за подршку иницијативама за иновативна решења у области заштите животне средине на локалном нивоу. Додатна подршка Фонду пружа се у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији” који се реализује уз подршку Европске уније у Србији.