Миња Субота је рођен у Сарајеву 8. новембра 1938. године. Био је члан Удружења композитора Србије, Удружења музичара џеза, забавне, поп и рок музике Србије и УСУФ-а Србије. Дечји свет украсио је својим композицијама и емисијама за децу попут "Музичког тобогана" уз које су стасавале многе генерације. Умро је 17. септембра 2021. године у Београду.
У следећем видео запису забележен је сурет са Мињом Суботом августа 2018. године на Златибору у оквиру манифестације "Сарадници сунца".
https://www.youtube.com/watch?v=y4DxKfZGxCY&ab_channel=TV%C4%8CajetinaОсновну школу и гимназију завршио у Београду. Похађао нижу и средњу музичку школу Станковић, а на Електротехничком факултету у Београду добио диплому инжењера електротехнике.
Као композитор, написао је многе композиције забавне музике и шансона, а као вокални солиста снимио велики број плоча из те области у Југославији и Русији. Композиције су му извођене и награђене на многим фестивалима.
За децу је компоновао на стихове најистакнутијих песника, песме које се данас певају у предшколским установама и школама и постале су део дечје музичке литературе, а генерације су одрастале уз њих – „Деца су украс света“, „Ишли смо у Африку“, „Разболе се лисица“…
Компоновао и циклус песама „Још нам само але фале“ на стихове Љубивоја Ршумовића, као и музику за позоришне комаде за децу за Дечје позориште у Суботици.
Као телевизијски аутор и водитељ реализовао је многе серије „Од главе до пете“, „Игре без граница“ – ТВ Београд, „Жељотека“ – ТВ Нови Сад, „Све играчке света“ и „Музички балон“ – ТВ Београд, „Недељно поподне“ – ТВ Београд, „Звездана журка“ – 3К, серију за УНИЦЕФ „Дете је човек важан“, „Змајеве дечје игре“, „Тајна веза“ – ЈУ ИНФО, „Евергрин клуб“ – РТС, „Како смо забављали Тита“ – РТС, „Светски уметници у Београду“ – РТС…
У Републици Српској био је водитељ „Недељног поподнева“ БН телевизије и аутор и водитељ дечје серије „Мали змајевци“.
Аутор је и водитељ серије „Музички тобоган“ која је емитована 18 година на РТС-у.
Захваљујући тој серији најпознатији композитори компоновали су на стихове песника за децу више од 150 композиција, од којих су многе постале дечји евергрини. За ту серију, добио је и годишњу награду Телевизије Нови Сад.
Шест година био је уредник и водитељ фестивала песама за децу „Београдско пролеће“ и један је од оснивача овог фестивала, који је подстакао оснивање бројних фестивала песама за децу широм некадашње Југославије.
Добитник је многих домаћих и иностраних фестивалских награда и друштвених признања.
Награђен је Естрадним наградама Југославије и Србије, Златном значком КПЗ Србије, Плакетом града Београда, Змајевом наградом Змајевих дечјих игара за стваралаштво за децу, Захвалницом УНИЦЕФ-а за изузетне доприносе у корист деце света, Повељом и плакетом ЈНА, Златним беочугом, КПЗ Београда, годишњом наградом Телевизије Нови Сад за серију „Музички тобоган“, Награду за животно дело за изузетан допринос у стваралаштву за децу дечјег књижевног часописа „Витез“ и Витезовог фестивала писаца за децу…
У Крушевцу је проглашен за почасног грађанина и добио титулу Витеза од Чарапаније за несебично залагање у раду са децом овога града. (Извор: Н1)
новинар: М. Ранковић Луковић
сниматељ: Давид Колаковић