Нови правилник о ђачким екскурзијама почеће да се примењује од 1. септембра.
Помоћница министра просвете рекла је да су јасно дефинисане регије Србије као дестинације, а новина је да школама следи стручно упутство о томе.
Према новом правилнику, у иностранство ће моћи само велики матуранти, а ученици основних школа, једном у току свог школовања, могу одабрати дестинацију, а то може да буде Република Српска. То се не сматра иностранством, али је излазак из Србије и до сада није било уобичајено када су у питању основци.
Циљ и сврха екскурзије и за велике матуранте и за основце треба да буду потпуно исти – образовно-васпитни. Каже да су екскурзије у неком тренутку изгубиле своју праву сврху и претвориле се, када се говори о средњим школама, у једну врсту туристичког обиласка и помало шопинга.
„Идеја нам је била да деца упознају Србију и њене лепоте и у новом правилнику смо јасно дефинисали регије Србије, да не буду само одређене планине или и одређене бање„, рекла је Недељковић.
Циљ је био да то престане и да деца схвате да је Србија довољно лепа и довољно велика. У овом тренутку Србија је подељена на осам регија, уважене су географске особине и шта регије у културном смислу поседују.
Стручно упутство школама
Стручно упутство које ће школе добити и уврстити у годишњи план рада, који се доноси до 15. септембра, биће јасније у смислу дефинисања регија, али и једне обавезе – да се у годишњем плану обавезно нађу обиласци наших центара изврсности – Виминацијум, Тршић, где је оснивач Република заједно са локалом, објашњава она.
Новитет је да ће ђаци имати обавезу да напишу реферат о томе где су били и шта су видели.
Постизање васпитних циљева
Екскурзија је право место где се може радити на постизању васпитних циљева и на социјализацији деце.
Врло је важно да деца понесу одређена знања и сазнања које ће применити у настави и која ће моћи да изложе пред другим ученицима, пред парламнентом, пред Саветом родитеља. До сада је била обавеза да се поднесе извештај Савету родитеља о дестинацији, али некада је у пракси примењивано, а некада не.
Строго забрањен алкохол, укор могућ и на екскурзији
Сваки аутобус који превози ђаке мораће да има има појас за везивање. За путовање дуже од два дана родитељи ће достављати податке о здравственом стању ученика.
Када дете дајете учитељу, он мора бити упознат са здравственим стањем детета, како би умео да правовремено реагује. Потврду издаје одабрани лекар, све је контролисано и увид у документацију има одељенски старешина, родитељ и одабрани лекар.
Новим правилником је строго забрањен алкохол за све учеснике путовања.
Врло је важно напоменути да је конзумирање алкохола и других опијата на екскурзијама строго забрањено и кажњиво. Безбедност је на првом месту. Обавезно је упознавање ученика око забране конзумирања алкохола, а укор ће моћи да се добије и на екскурзији.
Цене и даље папрене
Оно што, међутим, није прецизирано јесу цене екскурзија, на које родитељи имају много примедби и сматрају да су често неразумно високе. Немали је број оних који мисле да у формирању цене има злоупотреба и „дилова“. И даље ће једнодневне излете морати да плаћају и до 3.000 динара, рекреативну наставу до 25.000, а екскурзије у иностранство и до 500 евра.
Из министарства кажу да је правилником предвиђено да се до најповољније понуде дође кроз поступак јавних набавки као што је то случај и са свим осталим корисницима буџетских средстава. На све што је везано за екскурзије и наставу у природи, сагласност мора да да Савет родитеља школе.
Извор: РТС, Новости