УГ "Златиборски круг" одржало још једну радионицу за подршку деци са сметњама у развоју ( видео)

Zlatiborski krug

Јуче је у библиотеци „Љубиша Р. Ђенић“  одржана трећа радионица у оквиру пројекта „Партнерство у заједници – решење кризе“, који спроводи УГ Златиборски круг из Чајетине. Пројекат се реализује кроз програм ЕУ ПРО Плус, који подржавају Влада Републике Србије и Европска Унија.

Обука коју спроводи УГ „Златиборски круг“ у оквиру пројекта „Партнерство у заједници – решење кризе“, на јучерашњој радионици имала је тему која се односи на стање препрека које постоје на подручју општине Чајетина, везано за особе са инвалидитетом. У протеклом периоду одржане су обуке   за представнике социјалне заштите, представнике образовања и представнике здравства. 

„Од обука нам је остала још обука за родитеље корисника Дневног боравка за децу са сметњама у развоју “Зрачк“, и запослених у Зрачку. Затим ускоро почиње процес психолошке подршке родитељима путем телефона, и спроводиће се два пута недељно по два сата. Психолог ће бити на располагању родитељима , који могу да постављају питања везано за понашање деце, за неке тренутне ситуације у којима се налазе, и за потребе деце која не могу сами да разреше“, истакла је Весна Белчевић, УГ „Златиборски круг“. 

На овој радионици су присуствовали представници свих локалних институција: Центар за социјални рад, представници локалне самоуправе, школе,  полиције, сектора за вандредне ситуације и предшколске установе... Водитељке радионице биле су: Светлана Главинић, магистар дефектолошких наука  и Мирјана Милићевић, мастер дефектолог из Ивањице. Циљ спровођења радионица је обезбеђивање шире подршке у локалној заједници кроз систематски приступ положају и потребама деце са сметњама у развоју и њихових породица у ванредним и кризним ситуацијама.

„Оно што је значајно јесте да смо представнике локалних институција информисали и отклонили им неке недоумице, предрасуде, када су упитању особе са инвалидитетом. Овај Протокол ће много допринети самим особа са сметњама у развоју на територији општине Чајетина, јер ће овај Протокол дати смернице за израду следећег планског документа. А у питању је план заштите и спасавања општине Чајетина, који се ради на сваких пет година, и следеће године би требало да буде израђен нови“, каже Светлана Главинић, магистар дефектолошких наука .

Завршница овог Пројекта представља оспособљавање запослених у свим областима које су везане за рад са децом са сметњама у развоју, као и  представље Протокола у јавности,  с обзиром на то да је реч о званичном  документу, који ће бити пример другим општинама.