У покушају да своје село врати на туристичку мапу Златибора, као и на место које је некада Трипкова са правом заузимало у културном животу житеља општине Чајетина али и много шире, ТУ "Жигале" од овога лета поново организује уметничку колонију стакла. Уз свесрдну помоћ радионице "Тифани", уметници раде и стварају занимљива дела која премијерно представљамо на овај начин, док се не стекну услови за организовање изложбе.
Због године овакве каква јесте обележене корона вирусом, колонија која би се уобичајено одржавала десет дана почела је у јулу и још увек траје. Реч је о "Уметничкој колонији Трипкова 2020" у којој стварају уметници који се баве скулптурама у стаклу, металу, камену и дрвету, а све у организацији ТУ "Жигале" и Уметничке радионице "Тифани".
"Првобитно је било замишљено да поред домаћих уметника, Колонији присуствују и одређени уметници из иностранства. Овом приликом захваљујем се општини Чајетина на средствима која су додељена за реализацију овог пројекта, односно ове "Колоније 2020", а иницијатива за саму колонију потекла је управо одавде из Трипкове, будући да је Трипкова ранијих година имала у туристичкој подуди, како Трипкове, тако и Културног лета Златибора ову колонију уметничког стакла" рекао је Миљко Радишић, председник ТУ "Жигале"
На овогодишњој колонији су лично, или својим радовима, учествовали: Жарко Вучковић из Требиња, Мирјана Живић из Келна, Бобан Маринковић из Крагујевца, Софија Бунарџић из Злакусе, власници "Тифани" радионице Ана Жугић и Велимир Тошанић као и млада уметница Ана Лазић из Ужица чији су корени управо у Трипкови.
"Нисам из села, али мајка ми је одавде. Баба и деда ми живе ту. Овде сам практично одрасла, поготову у овој радионици играјући се као дете и могу рећи да је то нека полазна тачка ка мом даљем школовању... Ми смо се ове године базирали на природу, проналазили смо разно дрвеће које је негде остављено, па смо ми то узимсли и желимо да му стаклом дамо неки нови дух и да га опет вратимо у природу" рекла је скулпторка Ана Лазић.
Иако на мапи културних дешавања радионица "Тифани" није убележена, она се високо котира у уметничком свету јер је као таква јединствена у Србији. За њу важи она добро смишљена крилатица "светско - а наше" јер се радови изашли из ње налазе, између осталог, и у резиденцији владе Русије.
Одличан мајстор и уметник Велимир Тошанић, оснивач Уметничке радионице "Тифани" је и одличан ментор. "Ја имам сарадњу са Уметничком школом из Ужица и сваке године они један дан проводе овде да се упознају са овим техникама израде витража и са техником фузије. И то је сарадња дуга већ петнаестак година. Овде су долазили и студенти са Ликовне академије из Новог Сада. Њих десеторо је овде радило дипломске".
Ако је културно лето и Трипкови згаснуло можда највоше из тог разлога што у том тренутку није било младих снага које би преузеле одговорност за једну манифестацију таквог обима која је у себи садржала, поред колоније стакла, и семинар фолклора, филмску школу, књижевне вечери, позоришне представе, сада је ситуација другачија. Већ од следеће године садашња учесница колоније, Ана Лазић, постаје организатор који има намеру да овом чајетинском селу врати стари сјај, уз подршку ТУ "Жигале", увек спремне радионице "Тифани", заинтересованих уметника и наравно - локалне самоуправе која годинама улаже средства и напоре у препород села. Дела са ове колоније надамо се да ћемо моћи да видимо сабрана у једној изложби, а свакако, према намерама Удружења, испред установа културе или у парковима чајетинске општине.
https://www.youtube.com/watch?v=Zf1AOtllpg8Мирјана Ранковић Луковић
Сниматељ Давид Колаковић