Библиотека „Љубиша Р.Ђенић“ у Чајетини иза себе има још једну успешно остварену календарску годину у својој мисији ширења читалачке културе, очувању нематеријалног наслеђа, неговању завичајног фонда као и обликовању слике друштва које обитава на овом простору.
Библиотека у Чајетини је ове године прославила 120 година трајања. Настала је 1904. године оснивањем Златиборске читаонице, а први поклон добила је од проте Радосава Симића у виду 250 књига које су постале језгро будуће библиотеке. Од тада до данас, библиотека постаје и опстаје као центар културног живота овог места.
„Библиотеку је 1949. године стручно уредио Љубиша Ђенић по коме она данас носи име, и одредио концепцију рада која ће бити присутна у наредних тридесетак година. Данас наша библиотека поседује фонд од близу 65 000 књига , а смештена је у једну од најстаријих и најлепших зграда у вароши , која је подигнута 1910. године за потребе основне школе и због својих споменичких вредности стављена је под заштиту. Наша библиотека је карактеристична по томе, а мислим да је једина библиотека у Србији, што у свом фонду, осим књига, поседује Музејску збирку коју је Љубиша Ђенић основао 1950. године“, прича Снежана Ђенић, директорка Библиотеке.
Овај музеј обавља делатност сакупљања, чувања и презентације предмета из богате културно-историјске баштине златиборске регије, што је важан чин у неговању свести о локалном и националном наслеђу, наглашава Снежана Ђенић.
„Библиотека је ове године укупно приновила 4 000 књига што је веома импозантан број. Наставили смо са аутоматском обрадом књига, тако да је моје велико задовољство да кажем да смо прва библиотека у Златиборском округу која је активирала најсавременију COBISS Lib позајмицу. Важан део рада наше установе су програмске делатности и ми се заиста трудимо да обезбедимо, најпре, један квалитетан културни живот у нашој средини“.
У 85 културних дешавања из различитих области, учешће су узели наши познати писци, глумци, редитељи, али и деца свих узраста. Важан део посла библиотеке „Љубиша Р.Ђенић“ јесте и заштита културног нематеријалног наслеђа као што је манифестација „Летњи улични ерски кабаре“ који је од 2012. године заштићен у Националном регистру за нематеријално наслеђе РС. Између осталог, ова установа културе има и озбиљну издавачку делатност. Ове године објавила је седам наслова са којима се представила и на Сајму књига у Београду.
„Мада се у свету осећа један тренд опадања читалаца и чланова библиотеке, то код нас није случај. Зато можемо бити веома задовољни. Код нас из године у годину се број чланова повећава, што можемо објаснити насељавањем Златибора као атрактивне туристичке дестинације“.
Чајетинска библиотека је центар информација, каже директорка ове установе, јер омогућава све врсте знања. Она поседује научно одељење значајно по томе што чува на једном месту највреднија издања библиотеке из разних области неопходних за стручно усавршавање и научно-итраживачки рад. Не сме се заобићи ни завичајни фонд који даје посебан идентитет библиотеци, као кључни елемент једног места и слика друштва које у одређеном времену обитава на овом простору.