Служба за трансфузију крви Ужице и Црвени крст Чајетина спровели су још једну редовну акцију добровољног давања крви у просторијама библиотеке „Љубиша Р.Ђенић“, након које је одржана и школска акција.
Служба за трансфузију крви Ужице у просеку спроведе око четири акције недељно, у зависности од стања јединица крви у служби. Сваки дан стање залиха крви се мења. Тренутно је задовољавајуће али то је довољно за пар наредних дана. Чајетина је једна од општина у којима су акције изузетно успешне.
„Ствар културе једне средине је давање крви јер само здрави могу бринути о болеснима. Чајетина је једна изузетна средина где је тај морални принцип заступљен а могло би да буде и већег одзива. Многи људи раде у приватним фирмама, пуно времена одлази на радне обавезе али код нас се може увек доћи у Ужице када се не може на акције одазвати. Чајетина је изузетна и хтела бих да поздравим све даваоце и људе који су здрави и добро се осећају да знају да ће то у ужичкој болници пуно значити“, каже др Радмила Смиљанић.
У акцији су учествовали дугогодишњи добровољни даваоци, који су још једном показали хуманост и спремност да помогну. Просечна старост даваоца је око 40 година а међу њима је било и здравствених радника.
„Сваки пут када је акција ја се одазовем, на свака три месеца дајем и до сада сам око 20 пута дао крв. Боље се осећам кадa дам крв и хумано је поготово у ово време“,каже Небојша Крповић.
Служба за трансфузију је планирана да има два сегмента - један у болници како налаже нови закон-Болничка банка а други је Завод за трансфузију, тако да ће број излазака на терен убудуће бити и већи, a за сад се прате потребе пацијената.
„Ми смо у Ужицу преузели обавезу, ако неко да добровољно једном годишње крв онда ми за ту годину бринемо о његовим укућанима без обзира од чека болују и колико крви је потребно. Они тада не морају да траже даваоце него са својим добровољним давањем су за ту годину обезбедили. Ако су дали више од десет пута имају трајно обезбеђење“, истиче докторка Смиљанић.
Давање крви је добровољно, анонимно и није болно. Систем за узимање крви је за једнократну употребу и пре сваког давања обављају се лекарски преглед и лабораторијске контроле.
https://www.youtube.com/watch?v=bIlb7w3EdEc&feature=youtu.be Данка Миловановић