Доделом награда и признања најуспешнијима, синоћ је у Конгресном центру "Србија" успешно завршен 5. Међународни фестивал спортског филма Златибор 2016. Жири Фестивала у саставу: Дарко Бајић - филмски редитељ и професор Факултета драмских уметности, Марина Лаптева из Русије – оснивач фестивала „Планета љубави“ и Сима Брдар – филмски редитељ из Републике Српске, једногласно је одлучио да Гран при за најбољи филм фестивала припадне филму "Жртва краљице", Марине Орлове из Русије.
Драматичан начин приказа агоније и екстазе шаховског генија Михаила Таља, разлог је због којег се жири Међународног фестивала спортског филма „Златибор 2016", на чијем је челу био режисер Дарко Бајић, једногласно одлучио да прву награду додели остварењу ауторке Марине Орлове из Русије. Признање за награђени филм примио је Николај Параховник. Он је том приликом рекао да драматизам може да се направи и у спортском филму и позвао ауторе да снимају филмове о спорту и да воле овај фестивал.
Награда за спортске легенде у филму додељена је филму „Рукометни ванземаљци“ редитеља Југа Радивојевића. Жири је једногласно одлучио да додели награду легендарним рукометашима „Металопластике“, тиму који је два пута узастопно освајао шампионат Европе. Примајући награду Дејан Поповић, генерални секретар Спортског савеза града Шапца је истакао да је ово још једна победа златне генерације шабачких рукометаша, овога пута не на терену већ на филмском платну. Поповић се уједно захвалио организаторима на позиву за учешће на фестивалу, као и општини Чајетина на гостопримству. Изразио је наду да ће се сарадња између Чајетине и Шапца наставити и у наредном периоду, не само на спортском, него и на другим пољима.
Награда за најбољу фотографију, која се додељује за префињено осликавање митске приче о човеку и коњу, припала је филму „Јахач“ у режији Сибил Мејр из Велике Британије.
Филму „Тапавица“ о нашем првом олимпијцу који је рађен у режији и продукцији Огњена Ракчевића и Милана Тодоровића, припала је награда за високе моралне вредности у спорту. Приликом примања награде продуцент Огњен Ракчевић је рекао му је листајући каталог, ова награда „запала за око“, јер њена дефиниција тачно одговара на питање која је била мисија овог филма. Захвалио се жирију што је препознао њихову мисију, похвалио организацију фестивала и обећао поновно виђење са неким другим филмом.
За најбољи краткометражни документарни филм, проглашен је филм „Прва тројка“ који је режирала Азру Уршан из Русије. Жири је сматрао да је овај филм веома успешно приказао како је захваљујући одлуци да фудбалери зими играју фудбал настао хокеј у СССР-у и постао репрезентативан спорт у светским размерама. Ова награда, каже Уршан, посебно јој је драга јер је ово било прво приказивање филма на неком фестивалу, надајући се да ће јој то донети срећу за будуће фестивале.
Награда за најбољи дугометражни документарни филм припала је филму „Избрисано из биографије“ редитеља Вука Дапчевића и ауторке Душке Јованић. Аутори су кроз лик Љубице Оташевић, најфаталније Српкиње тога доба, приказали све успоне и посртања у потрази за личном слободом.
Редитељ Жорди Ломпарти из Шпаније награђен је за најбољу режију за филм „Барса Сања“, који приказује како се на прави начин негују врхунске вредности у спорту. Редитељ је успео да еруптивни излив емоција припадности клубу усмери у цивилизацијски домет стварања једног од најбољих клубова на свету.
Организатори су најавили да је промоција спортских вредности кроз филмску уметност пут којим ће фестивал наставити да се развија. На крају фестивала, сви окупљени пожелели су срећу нашим спортистима на Олимпијским играма у Рију, уз жељу да до следеће године буде снимљено још много спортских филмова.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs