Јуче је на другој седници Еко одбора усвојен Програм рада, којим су дефинисане активности које се тичу селекције отпада, као овогодишње теме Еко школе. Активности ће бити усмерене на унапређење животне средине кроз подизање свести ученика и родитеље, односно целокупног становништва општине Чајетина, која је од ове године ушла у Програм примарне селекције отпада.
За успех овог пројекта потребна је добра сарадња међу свим институцијама, посебно са КЈП „Златибор“, које је иницијатор примарне селекције. Еко школа успешно повезује своје активности са њиховима, почев од едукација деце кроз секције и радионице на којима уче шта је суви, а шта мокри отпад, како се поступа са сувим отпадом. Након обуке, ученици своја сазнања преносе родитељима.
Иако су почетком октобра контејнери за селекцију отпада постављени у Чајетини и Златибору, примећује се да још увек нису довољно коришћени, или се не користе на прави начин.
"Свест становништва се споро мења", каже Зорица Милосављевић, професорка биологије и координаторка Програма Еко школе. „Ја сам увек оптимиста и надам се да ћемо преко сарадње са децом више утицати на родитеље. Такође, институције би требало да схвате да без сарадње са другим институцијама, а пре свега без сарадње са школом, нема неког ефикасног рада“, додаје Милосављевићка.
Једно од постављених питања од стране чланова Еко одбора било је да ли се у пластичне вреће, које су подељене становништву, одлаже само једна врста сувог отпада, или може бити мешовит. Одговор представника КЈП „Златибор“ је да се у вреће одлаже мешовити суви отпад, односно да се заједно пакују пластика, метал, стакло, одевни предмети. Пошто је време грејне сезоне, посебна напомена била је да пепео спада у мокри отпад, тј. одлаже се у старе контејнере заједно са мокрим отпадом.