Ужице је први град у Србији који је добио базу података особа са инвалидитетом, у коју је уписано 1240 чланова 11 удружења. Ово сигурно није право стање особа са инвалидитетом које живе у Ужицу, али ће база помоћи у осмишљавању нових услуга социјалне заштите. Надлежни најављују да ће након овога уследити израда социјалне карте особа са инвалидитетом.
55-то годишња Мира Шуљагић, једна је од 8 особа са инвалидитетом које су биле ангажоване на изради базе података. Остала је без посла након 30 година рада, а због проблема са кичмом и високим крвним притиском, урађена јој је процена инвалидности. Пре ангажовања у удружењу глувих И наглувих била је на сличном пројекту у ужичкој библиотеци.
База дозвољава разне врсте претрага тако да ће показати реалну слику проблема особа са инвалидитетом које живе у Ужицу.
Из базе је могуће извести податке колико особа са инвалидитетом живи на или испод границе сиромаштва, колико њих има потребу за сервисима социјалне подршке али И колико их је укључено у систем инклузивног образовања. Кључни проблем направљене базе је што постоји одређени број особа са инвалидитетом које нису уписане у њу, јер нису чланови ниједног од 11 удружења колико постоји у Ужицу.
Из угла градске управе база је значајна због будућих усклађивања пројеката социјалне заштите са стварним потребама особа са инвалидитетом. Иначе, град Ужице развио је до сада 10 услуга социјалне заштите за које је из овогодишњег буџета издвојено милиона динара. Осим за услуге за рад 11 удружења особа са инвалидитетом предвиђено је 8,6 милиона динара буџетских средстава.