Сутра се у свету обележава Дан борбе против дуванског дима. Циљ овогодишње кампање је подршка срединама без дувана, како на радним и јавним местима, тако и у кућном окружењу. Овај дан обележава се под слоганом "Уживај без дуванског дима".
Пушење је водећи фактор ризика у Србији који доприноси смртности и одговоран је за 13,7% изгубљених година живота. Највећи утицај дуван има за настанак рака плућа, болести срца и хроничне опструктивне болести плућа. У Србији, према подацима истраживања здравља становника, свакодневно или повремено пуши 38,1% мушкараца и 29,9%жена.
Свакако да се посебна пажња мора усмерити и на активности у циљу унапређења информисаности опште јавности о последицама пасивног пушења по здравље, пре свега најмлађе популације, јер 77% младих живи у домовима где су изложени дуванском диму, односно 66% има једног или оба родитеља који пуше.
Посебно забрињавајуће је да чак трећина свих трудница у нашој земљи пуши у неком периоду трудноће или у целој трудноћи, упркос последицама које дувански дим може имати на плод. Подаци који се односе на популацију деце и омладине указују да 8,8% дечака и 8,3% девојчица старих од 13 до 15 година пуши цигарете, од којих је више од трећине први пут пробало цигарете пре десете године. Ово указује на значај што ранијег почетка превентивних активности, кроз здравствено васпитни рад у школама.