Према новом правилнику о имунизацији, ради заштите од хуманог папилома вируса (ХПВ), од априла ће бити препоручена вакцина за девојчице и дечаке.
То би у перспективи требало да промени црну статистику са којом је у понедељак у Србији обележен Међународни дан борбе против ХПВ, као једног од главних узрочника рака грлића материце. Са 1.600 нових случајева годишње смо међу водећим земљама у Европи по броју оболелих, а са 600 смртних исхода годишње на трећем месту по смртности од ове болести, одмах иза Молдавије и Литваније.
То значи да се рак грлића материце у Србији сваког дана открије код пет жена, а две изгубе битку са овом болешћу. Учесталост оболевања, а самим тим и умирања, може да се смањи превенцијом ХПВ инфекција, односно вакцинацијом пре ступања у сексуалне односе, а касније редовним гинеколошким прегледима.
Вакцина против ХПВ у свету је у примени дуже од 10 година. Имунолог др Срђа Јанковић из Универзитетске дечје клинике у Тиршовој каже да је вакцина делотворна у спречавању преканцерозних промена и може да спречи настанак рака грлића материце.
- Рак грлића материце настаје споро и ефекат на смањење учесталости тог обољења настаје током више година и деценија након увођења вакцине, али тамо где је вакцина уведена већ је драстично смањено оболевање - каже Јанковић.
Почиње едукација
На предлог удружења „Родитељ”, основана је Национална иницијатива „Стоп раку грлића материце”, коју чине представници министарстава, Института „Др Милан Јовановић Батут", гинеколози и имунолози, представници удружења пацијената. Циљ Иницијативе је да се едукује становништво о значају имунизације и превентивних прегледа, како би се смањила стопа смртности од рака грлића материце.
Извор: Новости