Васкршњи понедељак

васкрс

Православни верници данас славе Ускршњи понедељак и други дан Ускрса. Обичаји налажу да се на Ускршњи понедељак настављају гозбе и весеља, на коме се угошћавају рођаци, кумови, комшије и пријатељи. Сваки гост добија обојено јаје, а организују се и литије. Ускршњим понедељком почиње такозвана Светла недеља, која се сматра продужетком Ускрса, а постоје и обичаји за које можда нисте знали.

Рано ујутру, по завршеној служби у храму манастира Хиландар, монаси излазе из манастирске порте, на челу са иконом Богородице тројеручице.

Крећући се лаганим ходом у поворци, поју сво време тропаре Богородици и обилазе места: Крст цара Душана, спомен место Богородици подигнуто на месту где је угинула мазга која је донела икону Богородице Тројеручице из Јерусалима, костурницу где се чувају кости упокојених монаха, а онда се враћају у манастир и поново улазе у храм…

Обичаји на Ускршњи понедељак


У Србији, претежно у војвођанским селима, на данашњи дан се задржао један интересантан обичај, поливање девојака водом. Наиме, млади момци обилазе фијакерима или каруцама девојке у селу и са собом воде тамбураше или сами свирају, али носе кантицу или ћуп помоћу којег ће полити девојку. Симболично, поливање водом представља спирање пређашњих девојачких греха, а то такође подсећа и на то како је Исус својим апостолима опрао ноге. Поред тога, сматрало се да што више неки момак полије девојку, значи да је већа шанса да ће је запросити те године. Након тога, девојка их служи фарбаним јајима, колачима и вином, а понекад заигра с њима и коло.

Ово је дан за радост и весеље. Зато, нека то буде једино „правило“ које треба да „испоштујете“ на данашњи дан – радујте се, смејте се и проведите време са онима које волите. Ускршњи уторак, према народном веровању, једини је добар уторак у години. Ако је у Светлу среду небо звездано, старији људи тврде да ће година бити изузетно родна.