Глумца Небојшу Миловановића знамо по многим улогама које је одиграо у серијама, филмовима и позоришту: "Буре барута", "Лајање на звезде“, „Кордон“,“Бело одело“, "Војна академија", "Чизмаши", "Позориште у кући" ... Публика која је синоћ дошла у „Чиготу“ од сада ће га знати и по представи "Стенд даун са Небојшом Миловановићем" за коју је недавно добио две награде.
Његово име је Небојша Миловановић, а како сам у својој награђиваној представи каже на почетку, он је онај глумац кога сви знају, али не могу да се сете како се зове. „Стенд даун са Небојшом Миловановићем“ поновљено у току вечери небројно пута, учиниће да се то исправи.Колико је то важно данас, Миловановић објашњава са осмехом:
„Имате радио-емисије са неким, имате телевизијске емисије са неким, шоу-програме...Мени је све то било занимљиво да направим један оквир, једну форму зато што сам знао да ће људи мало више да реагују на форму него на садржај. Ја тек у представљању кажем да се ту говори о поезији,а онда људи, мало привучени формом, дођу више него што би дошли на поетско вече.“
Да ли је заиста тешко окупити публику када је реч о поетским вечерима, чак и када се говоре стихови највећих српских писаца и како то изменити?
„Када сам имао идеју да све то направим,са мојим другаром који је драматург, Иваном Лалићем,он ми је понудио сцену „Миксер хауса“ и рекао: „Изволи ако имаш неку малу форму,отворени смо за све“. Поменуо сам му поезију,а он је реаговао... Човек који врло добро зна шта је поезија, је рекао : „Не... Ипак не. Ми смо модеран простор“, итд... Онда је то мене мало интригирало у заинатило да направим нешто што је заправо поезија, али на шта ће људи доћи јер мисле да је нешто модерно. А суштински јесте модерно! Суштински је поезија модерна“, објашњава Миловановић.
Уз мноштво стихова изговараних на маестралан начин, скоро као кроз разговоре из свакодневнице, публика је помно слушала Бећковића, Антића,Ерића,Диса, Ршумовића,Одаловића, Николића... Поједине песме повезивале су занимљиво испричане анегдоте из приватног живота самог глумца задовољавајући форму стенд ап (или стенд даун) представе. Глумчев гост у овој занимљивој вечери била је књижевница Мирјана Ђурђевић која се својим кратким анегдотама сасвим уклопила у форму представе, учинивши је необичнијом и још неформалнијом. „Чигота“ је и овог пута успела у циљу да забави своје госте и посетиоце Златибора и оплемени им тренутке боравка на овој планини,под озвезданим небом.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs