Синоћ је у чајетинској библиотеци одржана промоција монографије "Кремна, село на путу Ужице-Вишеград" аутора Илије Мисаиловића. На више од хиљаду страна монографије родног села, за коју је професор материјал прикупљао скоро педесет година, стоји мноштво тема, података, докумената али и анегдота.
О књизи су, поред аутора, говорили и Драгиша Станојчић, директор Народне библиотеке Ужице, која је издала ову монографију, и завичајни песник Слободан Ристовић.
Обимну монографију професор Мисаиловић написао је после вишегодишњег истраживања о свом родном месту. Користећи различите архивске документе, студије, књиге, користећи сећања данашњих Креманаца, слушајући и бележећи анегдоте, легенде и приче, дао је свеобухватну слику овог села и живота у њему.
„У самој монографији има десет књига, уствари свака област би могла да буде посебна књига. Наравно, увек се почиње од природе, од природног простора и тога шта тај простор нуди, затим становништво, насељавање, расељавање, породице. Затим долази привреда, народни живот, обичаји, здравство, школа, црква, спорт и на крају сам завршио са угледницима. У Чајетину сам дошао из разлога што су Кремна више од једног века била у саставу Златиборског среза“, каже Мисаиловић.
Мноштво страница у монографији посвећено је чувеном Креманском пророчанству које, како Мисаиловић каже, представља културну тековину једног народа и које је немогуће заобићи када се пише о Кремнима.„Креманско пророчанство“, истиче Мисаиловић, "улази у традицију великих пророчанстава и тако га треба и прихватити, и наравно да се налази у овој књизи. То је један приступ који има своју утемељеност, име, презиме, где, кад, шта и како."
Богатство записа о Креманским дешавањима на првом представљању ове књиге, које је одржано у Београду, сликовито је описао академик Љубомир Симовић. Део његовог говора, путем видео пројекције, могла је погледатии наша публика.
„Илија Мисаиловић је написао обимну монографију о својим родним Кремнима. Као да је на тим истраживањима радио цео један институт, а не један човек. Монографија која се на њима заснива, темељно и свеобухватно, упознаје нас са животом овог села, од давних запамћених почетака па све до данашњих дана“. Закључак академика Симовића на почетку књиге, коју зналци сврставају у најбоља и најсврстанија дела о неком месту код нас, каже да су после пророчанства, овом књигом, Кремна добити и своје сведочанство.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs