Општине и градови који желе домаћинствима на својој територији да доделе субвенције за уградњу соларних панела, могу да конкуришу код Министарства рударства и енергетике како би у ту сврху добили новац из државне касе. Јавни позив је расписан, а локалне самоуправе пријаве могу да предају до 1. октобра. Субвенције из државне касе додељиваће се по принципу - колико улаже општина, толико може да очекује и из буџета, а највише пет милиона динара.
https://www.youtube.com/watch?v=H7w5an3NA9k&ab_channel=TV%C4%8Cajetina
Општина Чајетина има намеру да искористи сунчани потенцијал Златибора који се од других планинских центара издваја управо по великом броју часова са сунчевим сјајем , што је просечно близу 2.000 сати годишње. Због тога су субвенције које даје Министарство рударства и енергетике за уградњу соларних панела и те како добродошле.
" Златибор има велике потенцијале за коришћење сунчеве енергије и ми смо сада определили да спортској хали на Златибору, која има огромне трошкове за одржавање и грејање, обезбедимо други вид грејања. Прошле године смо урадили бушотине, а сада нам предстоји да се ураде соларни панели тако да ћемо смањити за око 70% те трошкове", каже председник општине Чајетина, Милан Стаматовић.
Могућност да се соларни панели уграде и на објекте који су у изградњи искористиће КЈП "Златибор" Чајетина, Агроиндустријски центар, а план је да се и постојећи објекат млекаре у Кривој Реци такође убудуће греје на соларну енергију. Такође је у плану Општине изградња соларне енергане на потезу међустанице Голд гондоле на Рибничком језеру, каже Стаматовић.
"Све смо ми то некад планирали и ставили у планове, тако да нам на том потезу предстоји изградња једног новог Златибора , савременијег, модернијег. Ту ће бити само хотели високе категорије и резиденцијални објекти и објекти из области здравства, тако да ће тај део Златибора потпуно другачије изгледати. Јер, имате језеро, врх Торника; зимске спортове, садржаје на води, природу... Здрав ваздух, воду и здраву храну, тако да Златибор има за свакога по нешто", нагласио је Стаматовић.
Што се тиче субвенција за соларне панеле, и грађани који желе да сами производе електричну енергију за своје потребе на овај начин , од своје општине ће моћи да рачунају на највише 50 одсто бесповратних средстава. У бројне предности соларног грејања спада и то да је овај вид енергије неисцрпан, доступан у неограниченим количинама, и нема негативне ефекте на животну средину.
Мирјана Ранковић Луковић