Велико интересовање грађана за озакоњење објеката

СО Чајетина донела је одлуку, прописану законом, да се омогући озакоњење свих објеката који су одступили у погледу спратности и намене, и то спратности два спрата, којом ће бити извршена и наплата додатног комуналног оптерећења за све комерцијалне објекте, а посебно објекте намењене тржишту. Општинска управа донела је план и програм пописа нелегално изграђених објеката, где ће грађевински инспектор на терену вршити попис и по службеној дужности, покретати поступке о озакоњењу. Такође, остављена је варијанта да грађани самоиницијативно пријаве и покрену поступак озакоњења и тиме убрзају и олакшају посао грађевинском инспектору.

Deo-buduceg-hotela-Tornik-najveceg-objekta-koji-se-gradi-na-Zlatiboru-foto-S-Jovicic

По подацима општинске управе, у Чајетини има око 6.000 поднетих захтева за легализацију, а у периоду од 2003. до 2014. године око 60 % поднетих захтева је већ решено правоснажним решењима. Сада постоји велики број пријава за озакоњење и сви раније поднети захтеви решаваће се по новом закону о озакоњењу објеката. Грађани који су раније поднели захтев за легализацију по тадашњим законима, сада не подносе нове захтеве. Уколико ништа до сада нису доставили, потребно је да доставе следећа документа: доказ о праву својине на објекту, односно над земљиштем, извештај о затеченом стању који израђује надлежна пројектантска кућа. Уколико објекат није прошао графичку базу катастра, неопходно је доставити елаборат геодетских радова. Ако је објекат већ уцртан у катастру, потребно је доставити копију плана из катастра и акт који издаје одговарајућа геодетска агенција о висини слемена на објекту који је предмет озакоњења. По извршеном обрачуну површине, подносилац захтева, у писаној форми, добија обавештење о висини таксе коју мора да плати. Такса се плаћа на разлуку између илегалних и легалчних квадрата, односно за све квадрате уколико је објекат у потпуности нелегалан. Уколико се објекат налази у заштитног зони појаса, потребан је и технички пријем септичке јаме и уговор о пражњењу исте.

gradnja na zlatiboru

Грађани који до сада нису подносили захтев за легализацију, то сада могу урадити тако што ће поднети пријаву за озакоњење, након чега грађевински инспектор излази на терен, ради попис и доноси решење о уклаљаљу објекта. У питању је решење којим се, пратично, по службеној дужности, покреће поступак озакоњења. Касније, подносилац захтева дужан је да се информише о томе шта је потребно да достави од потребне документације. Уколико странка не подносе пријаву за озакоњење, према плану и програму пописа нелегалних објеката, биће покренут поступак озакоњења пред надлежном службом. Уз пријаву за озакоњење, за почетак је потребно платити таксу. Касније се досатвља доказ о праву својине на објекту и земљишту, извештај о затеченом стању, копија плана са уцртаним објектом, акт о висини слемена или елаборат геодетских радова уколико објекат није прошао кроз графичку базу катастра.

СО Чајетина донела је одлуку којом се омогућује озакоњење свих објеката који су пробили спратност са два спрата већа од тренутно важећих докумената или уколико је одступљено од грађевинске дозволе, а да су компактабилни са планским документом. Накнада ће се наплаћивати у висини од 65 % од цене која буде обрачуната и обавештење ће се достављати и у том правцу. Да би се наставио поступак озакоњења, претходно се мора платити накнада за додатно оптерећење, а након тога такса за озакоњење објекта.

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs