Влада Србије је донела одлуку да минимална цена рада буде повећана за 8,6 одсто, односно да цена по сату рада буде 155 динара.
Са овом одлуком се, међутим, нису сагласили представници синдиката.
Предлог Владе Србије и послодаваца био је 155 динара, односно, повећање од 8,6 одсто док су синдикати тражили 10 одсто повећања цене рада.
Председник ССС Србије Љубисав Орбовић рекао је да су и синдикати и послодавци као и представници владе постигли договор да у наредне три године минимална цена рада достигне висину минималне потрошачке корпе.
Представници синдиката су рекли да нису могли да прихвате одлуку од 8,6 одсто јер је на састанку органа синдикалних организација договорено да се тражи повећање од 10 одсто па без поновног одлучивања тих органа нису могли да прихвате нову цену.
Нову минималну цену рада покушали су да договоре чланови Социјално-економског савета (СЕС) у којем седе представници Владе Србије, репрезентативних синдиката и Уније послодаваца.
Минимална зарада тренутно износи 143 динара по сату, што је око 24.000 динара нето месечно.
Последња корекција најниже цене рада била је у јануару ове године, када је минималац са 130 повећан на 143 динара.
На данашњој седници Социјално-економског савета (СЕС) учествовали су председница Владе Србије Ана Брнабић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, министар финансија Синиша Мали, Милош Ненезић, председавајући СЕС-а, Љубисав Орбовић, председника ШС Србије и Зоран Стојиљковић, председник УГС Независност.
Сат времена пре званичног саопштења, изашла је вест да ће минималац за сат бити 155 динара, после чега је стигла вест да договора ипак нема јер се синдикати не слажу. На крају је Влада преломила и одлучила да ће наредне године минималац бити 155 динара на сат, односно 27.022 месечно за пун фонд радних часова.
Извор: Блиц