Са топлом јесени је учесталија појава пожара на отвореном простору, упозорио је Саша Цицварић, начелник Одељења за ванредне ситуације при Полицијској управи Ужице, појаснивши да избијају пожари који захватају мању површину и причињавају мању материјалну штету.
Апелујем на грађане да се суздржавају од спаљивања стрњике, биљних остатака на пољопривредним усевима, да на излетиштима воде рачуна приликом пикника, роштиља, бацања опушака из аутомобила. Све то може да изазове пожар на отвореном простору, нарочито кад је период без падавина, истакао је Цицварић.
У првих девет месеци ове године било је мање интервенција ватрогасаца спасилаца него у истом периоду прошле године, према наводима начелника Одељења за ванредне ситуације.
- Ове године смо имали 580 догађаја, од чега је било 324 пожара, две експлозије, 134 техничке интервенције, шест техничких интервенција са опасним материјама и 33 техничке интервенције у саобраћају. У свим догађајима смртно је страдало 18 лица, повређено је 68, а 70 лица је спасено. Нема повређених и погинулих ватрогасаца спасилаца, предочио је Саша Цицварић.
Од јануара до октобра прошле године Ватрогасно- спасилачки батаљон је интервенисао најмање 618 пута, од чега 460 због пожара.
- Смањење броја интервенција можемо сматрати добри превентивним радом свих полицијских службеника и припадника Сектора за ванредне ситуације у сарадњи са свим осталим линијама рада Полицијске управе јер заједнички превентивно делујемо на смањењу броја пожара, а и климатски услови током лета су нам ишли на руку. Није било екстремних врућина и температура, није било посебних појава пожара на отвореном простору, осврнуо се Цицварић.
Одсек за превентивну противпожарну заштиту Одељења за ванредне ситуације Ужице је током девет месеци извршио 47 увида места догађаја ради утврђивања узрока настанка пожара и експлозија.
- Евидентирано је 23 пожара са већом материјалном штетом која се процењује на око 24 милиона и 355 хиљада динара, навео је Цицварић додавши да су инспектори извршили и 164 редовна инспекцијска надзора на 383 објекта.
Наложено је неких 105 мера, напоменуо је.
- У области заштите од пожара током девет месеци ове године евидентирали су 39 контролних инспекцијских надзора, десет контролних надзора по решењу.
Покренут је један прекршајни поступак против предузетника и поднето је шест прекршајних налога у вези са спаљивањем на отвореном простору, додао је.
Као веће интервенције ватрогасаца спасилаца ове године, Цицварић је издвојио пожар у Ратарској улици у Ужицу и пожар у производним халама за тапацирање намештаја у Турици у Ужицу.
Цицварић је напоменуо да је Одељење за ванредне ситуације, уз друге припаднике Полицијске управе Ужице, ове године посвећено и едукацији деце из предшколских и школских установа.
- Акцијама Ватрогасац у школи и Заједно и бебедно кроз детињство обучавамо најмлађе припаднике основних школа како да реагују у ванредним ситуацијама, како да се понашају у пожару, како да открију опасности и како да се сами заштите од тога, појаснио је додавши да су деца из вртића повремени гост Ватрогасног дома у Ужицу.
Када им од најмлађег узраста у свест усадите заштиту од пожара и безбедност, онда је лакше кроз даљи период да се сналазе у тим ситуацијама. Неретко можемо сви да се у тако непријатној ситуацији нађемо, указао је начелник Одељења за ванредне ситуације Ужице.
Ватрогасно- спасилачки батаљон покрива територију Ужица, Чајетине, Пожеге, Ариља, Косјерића, Бајине Баште.