У оквиру пилот пројекта Унапређење обима производње и канала продајe у пчеларству, који су заједно спровели Регионална развојна агенција Златибор, Програм развоја приватног сектора у југозападној Србији и предузеће Медино, јуче је у седишту ове компаније у Крњеву одржана конференција за новинаре. Учесници конференције присутне су упознали са оствареним резултатима пројекта и настављањем пружања подршке запошљавања младих незапослених људи у пчеларству.
Пилот пројекат Унапређење обима производње и канала продајe у пчеларству спроводи Регионална развојна агенција Златибор из Ужица, а финансира швајцарска Влада преко Швајцарске агенције за развој и сарадњу. Захваљујући овом пројекту, након селекције заинтересованих којих је било око 750, пчеларски посао започело је 130 особа.
„Швајцарска агенција за развој и сарадњу подржала је наше активности, односно читав програм развоја приватног сектора. Оно што је значајно рећи да су општине Ужице, Чајетина, Ариље, Пожега и друге у златиборском округу добиле велики број младих пчелара. На тај начин смо се ми потрудили да смањимо незапосленост у овим општинама, а пчелари ће са ових 15 добијених кошница врло брзо изаћи на број од неких 50, што ће им омогућити минималне услове за егзистенцију, а касније и на успостављање озбиљног бизниса“, рекао је Дарко Ђуровић, менаџер Програма развоја приватног сектора у југозападној Србији.
Оно што је најважније је да је Програм развоја приватног сектора у југозападној Србији, заједно са Медином, осмислио и имплементирао пословни модел укључивања младих незапослених лица у посао пчеларства, кроз успостављања дугорочног кооперантског односа пчелара и откупљивача меда.
„То је зато што смо од почетка рада на овом програму имали изузетну сарадњу и са пчеларима и са откупљивачима, са Министарством пољопривреде и са локалним самоуправама, тако да је успостављен један модел који ће дугорочно да отклони наизглед неке супротстављене интересе. Пројекат је показао да су свима интереси заједнички и да треба заједнички да планирају, јер тако се могу постићи изузетни резултати“, каже Славко Лукић, директор Регионалне развојне агенције Златибор.
Директор компаније „Медино“, Иван Грујић, каже да је кроз овај пројекат пчеларски фонд Србије увећан за 1950 нових кошница, што га чини највећим подстицајем пчеларства у Србији. Поред финансијске помоћи у формирању пчелињака пчеларима почетницима је обезбеђена и саветодавна подршка од стране стручне службе „Медина“ и личних ментора. У 2013. години из наше земље извезено је 3700 тона меда. Велики део извезен је на најзахтевније тржиште Европске уније: у Италију, Аустрију и Немачку. Не ретко наш мед завршава и на удаљеним тржиштима. То је једино могуће поузданим квалитетом и поузданим партнерима који се баве прометом и извозом меда, каже Жељко Радошевић, државни секретар у Министарству пољопривреде.
„У Србији тренутно имамо седам регистрованих извозника меда који то раде на један веома коректан начин. Посао може да иде напред једино ако су сви учесници у послу задовољни. У овом тренутку, према званичним подацима, у Србији има више од 11.000 пчелињака који имају више од 500.000 кошница. Сама чињеница да смо тај број увећали за готово 2.000 кошница, даје посебну тежину овом пројекту“, додаје Радошевић.
Колико је поменути програм значајан пчеларима почетницима потврдио је пчелар из нашег краја, Дејан Буљугић. Он каже да је сваки почетак тежак и да је тешко доћи до неког већег броја кошница. Велику и драгаоцену подршку, у виду пружања неопходних савета, даје му његов комшија, иначе вишегодишњи искусни пчелар.
Програм подршке пчеларима је показао изузетно интересовање незапослених лица и досадашњи резултати су веома добри, што је подстакло све чиниоце да се укључе у програм подршке младим пчеларима. Компанија „Медино“ наставиће са новозапочетом пословном праксом, а колика је перспектива пчеларства закључиле су и многе локалне самоуправе, које су за ову сврху у својим буџетима већ издвојиле значајна новчана средства.
Драгана Росић, zlatiborpress.rs