Закон о озакоњењу објеката ступио је на снагу 27. новембра. И пре његовог доношења, изазвао је велике полемике у јавности - да ли је овакав закон добар или не, да ли штити тајкуне или је за све исти. За портал zlatiborpress.rs о новом Закону о озакоњењу објеката говоре представници пет политичких партија из Чајетине.
Остоја Ковачевић, председник ОО СПС Чајетина:
„Ово је шести закон који се доноси, а држава прво мора да утврди разлоге шта је то што је довело до оволиког броја нелегалних објеката. То значи да није примењиван закон о забрани нелегалне градње. Основна ствар је да држаава сада мора стриктно да примењује закон о забрани нелегалне градње, јер је нелегална градња кривично дело. Применом тог закона треба да буду обухваћени не само нелегални градитељи, већ морају да буду исконтролисане и судије, да се види да ли стриктно примењују тај закон и наравно, грађевински инспектори - да се види да ли су поднели пријаву против сваког нелегалног градитеља. Ако то држава сада не буде урадила, ми ћемо за годину дана или две доносити нови закон о легализацији. Основа свега је та да мора да се стави тачка и да у овој земљи више нико не сме да гради нелегално. То је кривично дело и свако ко то ради, мораће кривично да одговара, да више никоме не падне на памет да нелегално гради. Ово је по мени основна ствар, јер да је тако било у претходном периоду, ми сада не би имали оволико нелеганих објеката. Поента закона о легализацији треба да буде да се омогући свима који су у претходном периоду нелегално градили да легализују своје објекте и да имају сређен катастар непокретности и да сви плаћају порез на имовину. Али, тај закон мора да буде једнак за све. Јер, ако сте добили могућност да легализујете нелегалан објекат, не можете да добијете и повољности, да мање платите од онога који је све градио легално. Тај однос цена мора да буде изједначен. А моје мишљење је да објекти, који су грађени за тржиште, да плате и више или макар исто као поштени градитељи. Закон о легализацији не сме никако да стимулише нелегану градњу, већ да омогући да се објекти легализују, наравно, под истим условима као и они који су градили легално. Када је у питању општина Чајетина, од примене овог закона овакав какав је изгласан, општина ће изгубити значајна средства, нарочито код легализације објеката преко 1000 квадрата који су грађени за комерцијалне сврхе, јер је за те објекте, по овом закону, предвиђена једна баш мала цена за легализацију, и тако ће наша општина изгубити десетоструко планиране приходе од легализације“.
Страјин Недовић, председник ОО Социјал демократксе странке (СДС) Борис Тадић:
„Мислим да је овај Закон о озакоњењу апсолутно лош и по ко зна који пут ова држава излази у сусрет појединцима и омогућава им богаћење на рачун људи који су поштено радили. Апсолутно је лоше то што је омугућено да кроз уплате такси, које су сигурно неколико десетина пута мање него што је то према тржишној вредности комуналног опремања. Наш предлог и оно што је требало да се уврсти у закон је то да се направи и раздвоји износ квадрата, како би се заштитила социјална категорија, која има око 300 до 400 квадрата, односно 4 стамбене јединице у оквиру једне зграде, и које би служила за породичан живот, а да се све преко 400 квадрата плаћа по комерцијалној цени комуналног опремања, односно, према одлуци локалне самоуправе. Мислим да би на тај начин изашли у сусрет свима. Исто тако, не могу а да не споменем једну огромну нелегалну градњу и велики број квадрата, такође нелегалних, који су се појавили на Златибору последњих неколико месеци. Мислим да би ми, као локална заједница, ако смо покренули једну кампању заштите земљишта на Златибору, требали да кренемо у заштиту легалне градње, а да све ове нелегалне објекте ставимо у други план и да се, ако већ нисмо радили онако како смо требали, а то је да пошаљемо грађевинске инспекоре на терен да би заиставили ту нелегалну градњу и ставили жуте траке, онда сада треба да спроведемо медијску кампању да зауставимо нелегалну градњу. Јер, то само штети нашој општини и ми се сад бунимо против тог закона. И ја сам противник тог закона са једне стране, а са друге, ако смо већ дозволили толику нелегалну градњу, хајде да је сад зауставимо. Проблем је тај што се у овој држави све ради селективно, негде се закон поштује, а негде не. Где су нама наши грађевински инспекори, зашто не реагујемо на ово стање, ако узмемо примену и овог закона и пребацимо га на Златибор, где је благо речено један велики хаос, зашто грађевински инспекори не раеагују, зашто не раде свој посао и зашто не зауставимо нелегалну градњу преко наших институција. Да смо то на време радили, сада не би имали овај велики проблем и не би општина била оштећена за милионе. Да је од самог почетка рађено онако како то треба, ми би тај новац од комуналног опремања имали. Сада тог новца нема, локална самоуправа ће добити део од тих такси и то опет иде на штету свих грађана општине Чајетина“.
Александар Јеремић, председник ОО СНС Чајетина
„Да будемо поштени, ни један закон који се усвоји није идеалан. Сваки закон има својих предсности и недостатака. Став СНС- а и мој став је да је овај закон са много више предности него недостатака и да ће решити велики број проблема, с обзиром да у Србији тренутно има око 1,5 милиона нелегалних објеката. Предности овог закона су, пре свега, свеобухватност закона, који је успео да све недостаке из претходних пет закона реши, сублимира и да све спакује у једну целину, и мислим да ће овакав закон дати добре резултате и да ћемо коначно решти велики проблем нелегалних објеката у Србији. Битна ставр је и та да 85% тих нелегалних објеката су у ствари породичне куће, тако да ће велики број грађана успети да реши основно егзистенцијално животно питање. Папирологија је много поједностављена, тако да ће овај закон, што се папирологије тиче, бити много једноставнији и сама процедура ће бити краћа. Најважнија ставка, која занима велики број људи, а што је СНС, као предлагач овог закона решила, а то је да ти тршкови буду много мањи, за разлику од покушаја локалних самоуправа да на леђима грађана пуне свој буџет. Сада ће грађани за стамбене куће до 100 квадарата у легализацији плаћати таксу до 5.000 динара, од 100 до 200 квадрата до 15.000 и тако даље. Што се тиче недостатака, као и сваки закон, и овај има недостатке. Прва стар која може да створи отпор код грађана, то је сам термин озакоњење. Обично људи сматрају да се ради о нечему што је нелегално, а у овом случају јесте нелегално, али сам тај терним боде очи и пара уши. Али, морам да кажем да је велики број локаних самоуправа неадекватно папиролошки и документацијом био покривен да је људе једноставно натерао да на својим парцелама зидају мимо закона. Друга мана закона су управо инветситори који су градили велике објекте мимо дозвола и закона. Ја сада постављам питање локалној самоуправи – шта је радила локалкна самоуправа, шта су радиле њене инспекцијске службе када је неко могао да прави толике хиљаде квадрата, а да се то не види. Не прихватам образложење да се неко повредио овде или онде, јер ти објекти нису направљену у последњих 15 дана или 15 минута, већ су прављени месецима и поред таквих објеката, сви ми на Златибору пролазимо. Не дозвољавам још једну ствар, а то је да неке људе који су направили велики број комерцијалних квадрата повезују са Српском напредном старнком. Јер, када су правили те објекте по Златибиру, тада су били поштени инвеститори. Што се тиче губитака и трошкова у буџету општине Чајетина, ја сам мишљења да та општина мора мало више да се ослони на сопствене ресурсе како би пунила буџет. Не можемо се ми само ослањати на ту причу да народу гулимо кожу са леђа и да легализације буде 300 – 500 еура по квадрату, већ морамо да осмислимо неки други начин да неким другим садржајима пунимо буџет, а да то не буду само легализација и комунално опремање. А мислим да и оно што се скупи од комуналног опремања, не иде тамо где је предвиђено, већ се улаже и троши на сасвим неке друге ствари“.
„Овим законом ће коначно бити решен проблем оних грађана који су стицајем околности и немаштине морали да зидају своје објекте на дивље. Истовремено, овај закон донет је можда мало на пречац и изнуђено. Да простора за манипулацију има – има и то је евидентно, јер је дозвољена легализација објеката који премашују спратност за две етаже и то ће вероватно бити место где ће велики инвеститори искористити ту рупу у закону и да своје објекте легализују за мале паре. Овим ће се нарушити урбанистички планови, који ће морати да се мењају, па ћете негде имати зграду од 6, а негде од 4 спрата. Исто тако, рок је кратак јер је дато 12 месеци, а ми нисмо сигурни да је држава способна да све ово у тако кратком року изведе. Видећемо и пратићемо како ће се ствари одвијати на терену. Једна од замерки је и та што није до краја консултивана струка у изради овог закона и он је, на жалост, изнуђено решење, јер је Уставни суд оборио већ неколико претходних закона о легализациј. Предстоји огроман посао, имамо гомилу нерешених имовинско правних односа, тако да ће бити веома компликовано доћи до самог дела озакоњења. У хиљадама случајева мора доћи до препарцелације, па да се нађу наследници, и то неће бити ни мало лако. Опет се, по ко зна који пут, у Србији награђују они који су радили илегално, мимо закона и опет се праве будалама људи који су све радили онако како треба“.
Милан Стаматовић, потпредседник СНП:
„Сви они поштени инвеститори и грађани који су улагали у инфраструктуру, као и држава, биће оштећени за део својих прихода, зато што закон ставља у неравноправан положај оне који су до сада поштено градили и инвестирали, а фаворизује све оне који су били бахати, надмени, безобразни, неодговорни, који су овим законом прибавили за себе огромну имовинску добит. Биће оштећене све државне институције и још једном ће, овим законом, бити преварени поштени грађани – испашће будале јер су све уредно плаћали према локалној самоуправи и држави. Овим законом се опет показало да политичке партије које доносе овакве одлуке о неким битним ставрима, гледају на то другим очима, гледају политички, а не шта је реално и шта је у складу са законом. Ја морам да кажем да ово није у складу и са Уставом, да држава намеће локалним самоуправама како да уреде своје локалне самоуправе и да им ускраћује уставно право и ово је још један вид децентрализације. Ускараћује им се то право да саме прописују накнаду за уређење грађевинског земљишта, а сада је то држава превела у некакву таксу, што се не може подвести под таксу, јер ово је наканада за уређење грађевинског земљишта и та накнада не може бити иста у целој Србији. Ни легализација не може бити иста. Не може се приватним фирмама или геодетским бироима наметнути по којим ценама ће они да сниме те објекте, не може се приватним пројектним бироима наметати по којим ће они ценама радити. Наравно, не може држава издати грађевинску дозволу ако то не уради локална самоуправа, како је то рекла министарка Зорана Михајловић. Овде се поставља једно логично питање – да ли ће сви власници који су нелегално градили добити грађевинску и употребну дозволу, и да ли је то стварно легализација или још једна превара од стране државе. Општина Чајетина је један очигледан пример како се овим крши закон и како државне институције и државни функционери директно подржавају корупцију и криминал. Овде се не ради о некаквој бризи за становнике Србије или власнике породичних стамбених објеката до 200 квадрата, јер су они и овом претходним законима о легализацији имали тај повлашћени статус и могли су под веома повољним условима да легализују своје стамбене објекте. Овде се ради о томе да људи који су блиски СНС- у хоће да опљачкају државу на рачун поштених грађана. Најбоље се то види на примеру Златибора кроз два предузећа – Златибор Турист и ПК Златибор. И овде ће и држава и локална самоуправа бити оштећени за стотине милиона евра, тако да ће неко бити награђен са овим износима и сутра може да врши утицај и на политику и на дешавања у држави, тако да је то један невиђен криминал од стране највиших државних институција и ове политичке партије која има апсолутну власт".
Емисију "ПОД ЛУПОМ - Закон о озакоњењу објеката" можете погледати на:
https://www.youtube.com/watch?v=2ZAccJB2hGwНада Џелебџић, zlatiborpress.rs