Свако дете у Србији има право на бесплатно и квалитетно основно и средње образовање, које је - обавезно.
Ово је наведено у Нацрту закона о правима детета и заштитнику права детета, који је од среде на јавној расправи. Осим што уводи обавезно похађање гимназија и средњих школа, овај закон унапређује права најмлађих и први пут предвиђа институцију - дечјег омбудсмана.
Право на образовање све деце, чије су гаранције наглашене предложеним прописом, на мала врата уводи обавезу средњошколског образовања деце. Иако ово још није постало део важећег Закона о основама система образовања, очекује се да се по усвајању "дечјег закона", у року од две године, са њим усагласе остали прописи. За ову новину неопходна је и промена Устава који сада обавезује само на основно образовање.
У Министарству просвете кажу да начелно подржавају обавезу средњошколског образовања.
- Један од стратешких циљева је да се повећа обухват ученика који иду у средњу школу и залажемо се да средње образовање буде обавезно, попут основног, за шта је потребно изменити низ закона - речено је "Новостима" у Министарству просвете.
ПОСЕБНУ заштиту уживаће деца улице. Њима се гарантују сва права, а јавне власти преузеће обавезу да брину о задовољењу основних животних потреба, социјалној и здравственој заштити и њиховом образовању. Писци закона предвидели су и рестриктивну кривично-правну одговорност деце која на улици бораве, просе, пружају услуге... Законски текст строго забрањује и регрутацију деце у оружане формације и обуку најмлађих у руковању наоружањем. Доношењем прописа који би, између осталог, увео и обавезну велику матуру биле би у целости испуњене препоруке Комитета за права детета УН. Он предвиђа и апсолутну забрану телесног кажњавања деце. Забрана се односи на родитеље и старатеље, који имају и дужност да најмлађе заштите од окрутног и понижавајућег поступања.
Писци новог закона не крију да је рад на његовој изради трајао пуних 12 година. Крајњи производ је, како истичу, "приручник за будућност" који ће гарантовати потпуно заокружену заштиту најмлађих.
- Њиме ће бити унапређен положај детета у породици и бити смањена могућност злостављања и занемаривања деце - рекла је председница Народне скупштине Маја Гојковић. - Предложени текст гарантује квалитетније право на најбољу здравствену заштиту и социјалну сигурност, као и образовање, слободно време и културне активности.
Извор: Вечерње новости