На Шуматном брду код споменика на Златибору у суботу је одржана по други пут манифестација “Песничке ватре златиборске”. Ово је део 52. београдских међународних сусрета књижевника који су ове године посвећени 750-годишњици рођења Дантеа Алигијерија и 80-о годишњици Љубомира Симовића који је добитник прве повеље Песничких ватри”. Организатори су СО Чајетина, ТОЗ , Удружење књижевника Србије, Културо-просветна заједница Србије, Маја Филм из Ужица и продукцијска кућа “Филм и тон” из Београда.
Око 15 књижевника из земље и иностранства, заједно са драмским и оперским уметницима учинили су да једно вече на заласку лета, на природном видиковцу једне од најлепших српских планина, вину до звезданог неба. Милозвучје различитих језика, вера, култура, избрисало је могуће разлике међу људима потврђујући да песници нису заборавили своју дужност: бити човек и певаати у славу живота, љубави, слободе, свега доброг и лепог. Иако тек по други пут организована у нашој средини ова манифестација показала је своју сврсисходност.
“Овим и оваквим догађајима ми се боримо за културну децентрализацију Србије”, овако се обратио присутнима председник општине Чајетина Милан Стаматовић, додавши: “Култура је нешто највредније у једној држави. Ово јесу пионирски кораци, али ваше присуство овде даје наду и гаранцију да ћемо ми у овоме успети“.
Песнички сусрети су ове године били посвећени 750-огодишњици рођења Дантеа Алигијерија, песника који је, како је напоменуо Љубивоје Ршумовић, био прогањан, као што се вазда догађа са песницима. Такође су УК Србије и Културно просветна заједница одлучили да 52. песничке сусрете посвете и осамдесет-годишњици рођења великог српског књижевника Љубомира Симовића, којем је општина Чајетина одлучила да додели прву Повељу песничких ватри. Спреченост да дође, академик Симовић с писмом захвали на награди, рекавши да га је она навела да се преиспита да ли ју је заслужио, односно колико се током протеклих 60 и нешто година бавио уопште Златибором.
Била је привилегија бити део ове свечаности; учествовати или присуствовати, слушати стихове и опреске арије, као у било којој светској престоници.
“Ништа није лако организовати, али када нешто желите да направите сасвим сигурно то можете и урадити”, рекао је, не кријући задовољство, директор ТО “Златибор” Арсен Ђурић. Он се захвалио УК Србије и Културно-просветној заједници Србије који су помогли да се ова манифестација уприличи у нашој општини, верујући да ће ово дешавање постати традиционално.
Златибор посећују туристи из различитих крајева земље и света па та шареноликост обавезује људе из Туристичке организације да буду маштовити у својој понуди, што им и те како успева.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs