Председник Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) Родољуб Живадиновић изјавио је данас да је Управа за ветерину Министарства пољопривреде пре више од месец дана престала да анализира квалитет и безбедности меда и оценио да неко из те институције то "кочи".
У интервјуу за агенцију Бета Живадиновић је позвао надлежне да открију о чему се ради.
Влада Србије је 20. фебруара донела закључак којим се Министарству пољопривреде и Министарству унутрашње и спољне трговине, надлежним за стављање на тржиште и контролу квалитета и безбедности меда, млека и млечних производа, вина и јаких алкохолних пића, налаже да преко својих инспекција, у сарадњи са МУП-ом, предузму хитне мере ради појачане контроле тржишта.
Живадиновић је казао да је узето само 11 узорака меда из три продавнице, а очекивало се 150 до 200. Рекао је да, иако је прошло више од месец дана, још нису поднети извештаји о раду на томе мада је то прописано закључком Владе.
Живадиновић је рекао да је Србија једина земља на свету која има најбољу иновативну анализу за контролу квалитета меда, која је акредитована у априлу 2023, а уведена у рад тог Савеза новембра те године и открива Ц3 шећере из шећерне репе, који се противзаконито додају у мед. На томе раде само Естонија и Аустрија, али су још у процесу акредитације.
Међутим, додао је да се та иновативна анализа не користи у пуној мери, а да би, да се корсти, за месец дана био решен проблем фалсификованог меда на тржишту.
Рекао је да Закон о ветеринарству предвиђа да власник чији се мед анализира, увозник или пакер, има право, ако није задовољан анализом лабораторије коју је изабрала Ветеринарска инспекција, на "супер-анализу", односно слање у неку другу лабораторију.
СПОС тражи од надлежних органа да иновативну методу прогласе референтном, односно крајњом анализом.
По сазнањима СПОС-а, рекао је Живадиновић, мед се шаље на супер-анализу у лабораторије које не могу открити фалсификовани мед.
Казао је да се чекају резултати анлизе узорака 200 тона меда из увоза који ће, уколико буде анализиран у тим лабораторијама, ући кроз неколико дана у све трговине.
Извор: БЕТА
"Када смо Управи за ветерину указали да је Индијска национална референтна лабораторија за мед имала најбоље поклапање са српском методом, не стопостотно, али да ипак може да открије најмање две трећине фалсификата, нису нас послушали. Неко тамо дебело кочи и мора да се открије ко је то и да се овај проблем реши", казао је Живадиновић.
Он је рекао да се сурогат меда увози из Русије по цени од 1,3 евра са испоруком и да фирма која га увози нуди тај мед трговинама по 380 динара у теглама од 900 грама.
Упитан да ли постоје казне за фалсификате и колике су, Живадиновић је казао да су мале и да их треба повећати, а и да зависе од прекршаја, али да није све у казнама, већ да је довољно тај сурогат меда склонити са тржишта.
Навео је да много домаћих фирми које немају везе са производњом меда, продаје тај мед трговинама.
Живадиновић је казао да је СПОС у четвртак, 27. марта, послао допис надлежним органима, премијеру и председнику Србије са захтевима међу којима је редовна контрола тржишта и коришћење референтне методе, и да ускоро очекују разговор са председником Александром Вучићем.
"Имали смо састанак у јануару у Влади Србије, тамо је договорено да се уради ово што је урађено у кратком периоду, односно да се иновативна анализа уврсти на списак метода на које инспекција може да шаље службене узорке, међутим контрола је стала. Та велика контрола мора да се спроведе да се види стварно стање на тржишту, да се тај мед склони са тржишта и настави редовна контрола", рекао је Живадиновић.