Данас је званично завршен пројекат прекограничне сарадње Србије и Црне Горе „Кроз културу и туризам за боље партнерство“. Тим поводом је јуче у Јабланици, на дан црквене славе, у ревитализованом црквеном комплексу одржана конференција за новинаре. Пројекат је финансиран од стране ЕУ, а спроводили су га ТО Златибор са стране Републике Србије и Епархија будимљанско-никшићка уз подршку ТО Плужине са стране Црне Горе.
Ово је, иначе, први ИПА пројекат у којем учествује једна верска заједница. Циљ је развој туристичке понуде у прекограничној области ове две земље кроз ревитализацију културно-историјских споменика, уз побољшање институционалних и људских капацитета.
У прелепом амбијенту цркве брвнаре у Јабланици, јуче се свечаном скупу обратио речима архијерејски намесник ужички, Милош Босић, рекавши да су језик, вера и обичаји најважнији идентитет једног народа. „Обнављањем овог црквеног храма, ви уједно чувате и саборовање ових мештана, јер они су исто тако вековима долазиле у овај свети храм, остајали после свете литургије где су се једни са другима дружили, размењивали своја мишљења и своја искуства, где су се крштавали, причешћивали, венчавали и обављали све обичаје који прате ове свете тајне.“
Са жељом да се настави оно што су наши преци у много тежим условима чували кроз векове,председник општине Чајетина, Милан Стаматовић, захвалио се уједно донаторима који су омогућили да се један овакав пројекат спроведе.
„ Ја морам овде да споменем једног нашег и вашег мештанина, Дарка Ђуровића, у чије време је ово и започето. Он је дао ту идеју и заједно са нашим стручним службама у Општини ово је и реализовано. Дај Боже да буде што више оваквих пројеката, да се овако окупљамо и шаљемо поруке младимада се никада не одрекну своје вере, нације, културе и традиције“, рекао је Стаматовић.
О самом раду на пројекту присутне је упознао директор ТО Златибор, Арсен Ђурић, рекавши да је у ове две године трајања пројекта извршена рестаурација цркве, покривен парохијски дом, обновљене постојеће и подигнуто пет нових собрашица, изграђена два видиковца, постављене информативне табле и географско-информациони систем, израђена интернет презентација црквеног комплекса, одштампани флајери и монографија која презентује културно-историјско наслеђе ове цркве, али и читавог златиборског краја. Укупна вредност пројекта износила је 418 104,98 евра.
„Поред средстава која смо добили од ЕУ, општина Чајетина је определила 500 000 динара да би успели да завршимо препокривање крова на црквеној сали, с обзиром да то није било првобитно планирано Пројектом. Кроз овај пројекат смо успели да успоставимо изузетно добру сарадњу са епархијом Будимљанско-никшићком, ТО Плужине, Црквеним одбором у Бијелом Пољу,... разменили смо искуства и сасвим сам сигуран да ћемо у наредном периоду изнаћи начина и снаге да конкуришемо за неке нове пројекте, пошто се очекује расписивање новог позива почетком следеће године“, додао је Ђурић.
Захваљујући овом пројекту, црногорски партнери су успели да обнове цркву Св. Петра и Павла у Бијелом Пољу, која је задужбина кнеза Мирослава и за коју се везује Мирослављево јеванђеље, највећи споменик јужнословенске писмености.