Завршене волонтерске акције мерења угљеничног отиска у Ужицу и Чајетини

karbonski otisak

У оквиру пројекта „Зелена иницијатива за локалну заједницу“, који УГ Златиборски круг из Чајетине спроводи у сарадњи са Удружењем наЗавршене волонтерске акције мерења угљеничног отиска у Ужицу и Чајетиниставника „Опстанак“ из Ужица, реализоване су волонтерске акција мерења угљеничног отиска, са ученицима старијих разреда основних школа из Ужица и Чајетине.

У Ужицу су ученици старијих разреда основне школе "Слободан Секулић" реализовали две волонтерске акције мерења угљеничног отиска 9. и 11. априла, подаци су обрађени и сачињен је детаљни извештај. Водитељке радионица су биле професорке биологије Милева Рогић и Александра Поповић.

Прва волонтерска акција је реализована анкетирањем мештана Месне заједнице Крчагово, обрадом и анализом података са анкетних листова  и извођењем закључака о утицају на угљенични отисак. У акцији је учествовало 18 ученика осмог разреда, 11 девојчица и 7 дечака.

Крчагово је површински највећа месна заједница у граду. Највећи извори загађивања су интезиван саобраћај, фабрика Први партизан и ложишта. У зградама је централно грејање на мазут, а домаћинства се греју на гас, дрва и угаљ. Има доста зелених површина, јер је МЗ на периферији града, али је ипак смог веома често присутан у ваздуху.  Анкетирано је 35 породица о навикама у исхрани, становању, транспорту и куповини. Према просечном броју бодова на анкетним листићима, навике становника МЗ Крчагово су у великом проценту еколошки прихватљиве.

Друга волонтерска акција је реализована праћењем интезитета саобраћаја главном саобраћајницом у Месној заједници Крчагово, бележењем броја аутомобила који просечно прођу у току једног минута и просечног броја путника у аутомобилу. Урађено је 7 мерења у правцу ка граду и 5 мерења из града.

У другој волонтерској акцији је учествовало 18 ученика осмог разреда, 11 девојчица и 7 дечака. Ученици су били заинтересовани за рад, разговарали су са мештанима, објашњавали у каквом пројекту учествују и шта истражују.  Мерење угљеничног отиска је нешто ново и изазовно. Учесници су схватили колико је наша планета у ,,проблему“ а и ми са њом.

У Чајетини и на Златибору су 9. и 15. априла реализоване две волонтерске акције мерења угљеничног отиска са ученицима старијих разреда основне школе "Димитрије Туцовић" у Чајетини и у издвојеном одељењу на Златибору. Водитељ радионица је била професорка  биологије Снежана Тучић.

 

 

У Чајетини, на првој радионици је учествовало 17 ученика ( 4 дечака и 13 девојчица) и корисници Дневног боравка за децу са сметњама у развоју "Зрачак" (1 дечак и 2 девојчице). Ученици су пратили саобраћај на раскрсници код чесме, у центру Чајетине,  у правцу Златибора, у правцу Ужица и у правцу школе. Мерили су колико аутомобила просечно прође у току једног минута и колико просечно има путника у аутомобилу. Да би се детаљније упознали са еколошким навикама просечног становника Чајетине и Златибора ученици су поделили анкетне листове својим другарима, породици, комшијама.

На другој радионици, на Златибору, учествовало је 16 ученика ( 4 дечака и 12 девојчица). Ученици су пратили саобраћај на раскрсници код хотела Олимп на Златибору. Анализиране су анкете и саобраћај на раскрсницама на Златибору и у Чајетини и упоређени су резултати.

С обзиром да је  више аутомобила било на Златибору, на крају, када су упоређени резултати анкета  испоставља се да је скоро исти резултат, односно да нам једна планета није довољна да задовољимо све наше потребе. Када су резултати убачени у угљенични калкулатор, закључак је да емитујемо више ЦО2 него што би требало. Пошто имамо само једну планету Земљу на располагању, мораћемо да мењамо своје еколошке навике.

Евалуација радионица  је урађена након што су реализоване обе радионице, а закључак је да су ученици  радо анкетирали своје другаре, породицу, комшије - становнике Чајетине и Златибора, како би упоредили њихове еколошке и угљеничне отиске. Занимљиво је било и праћење саобраћаја на раскрсницама на Златибору и у Чајетини, како би се видело ко се еколошки боље понаша. У акцију бројања аутомобила и путника у Чајетини су били уклучени корисници Дневног боравка за децу са сметњама у развоју "Зрачак", којима је било занимљивије да што више аутомобила прође, али су схватили су да је боље да што мање возимо аутомобиле, а да у аутомобилу буде више путника, да треба да користимо јавни превоз, а најбоље да возимо бицикл и пешачимо.

Реализацијом волонтерских радионица мерења угљеничног отиска, завршен је едукативни програм у оквиру пројекта Зелена иницијатива за локалну заједницу.

Пројекат Зелена иницијатива за локалну заједницу се реализује као део програма Фонд за одрживи локални развој који се спроводи у оквиру Платформе за општедруштвени дијалог „Одрживи развој за све” која је успостављена уз подршку влада Швајцарске и Немачке, а имплементира се од стране Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (ГИЗ) GmbH у  оквиру пројекта „Реформа јавних финансија - Агенда 2030”. Фондом непосредно руководи Београдска отворена школа (БОШ), као један од партнера на Платформи, задужена за подршку иницијативама за иновативна решења у области заштите животне средине на локалном нивоу. Додатна подршка Фонду пружа се у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији” који се реализује уз подршку Европске уније у Србији.