Данас је настављен рад на Протоколу за пружање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама у кризним ситуацијама. Ово је уједно и последња радионица пре коначног решења Протокола за који се очекује да ће бити завршен у септембру, кажу организатори из Удружење грађана „Златиборски круг“.
Израда Протокола за пружање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама у кризним ситуацијама је део пројекта Партнерство у заједници - решење кризе, који реализује удружење Златиборски круг у партнерству са општином Чајетина. Циљ израде Протокола је обезбеђивање шире подршке у локалној заједници кроз систематски приступ положају и потребама деце са сметњама у развоју и њиховим породицама.
"Ради се о радионицама у којима учествују представници институција или организација из локалне самоуправе који на неки начин треба да реагују у случају кризне ситуације, у овом случају везано за поступање са особама са неком врстом сметњи у развоју или инвалидности. Нагласак посебан дајемо на децу са сметњама у развоју. Тренутно уоквирујемо тај нацрт који ћемо да надограђујемо лети и у септембру би требало да буде готов правилник где ћемо имати конкретне кораке како да делујемо у ванредним ситуацијама", прича Зорица Милосављевић, координатор пројекта.
Поред израде Протокола, израђен је и Водич за аплицирање код домаћих и иностраних донатора који могу да помогну организацијама које се интересују и желе да побољшају квалитет живота особама са сметњама у развоју. Водич је урадила Регионална развојна агенција Ужице.
"Кроз пројекат смо набавили четири УВ лампе и четири озонизатора који служе за пречишћавање ваздуха у просторијама где бораве деца из Дневног боравка "Зрачак". Такође смо од средине јуна кренули са онлајн психолошком радионицом родитељима и старатељима деце са сметњама у развоју а која су корисници Дневног боравка.Психолог им је два пута седмично на располагању. Они сарађују, добијају стручну помоћ и то је један велики напредак у раду."
У процес израде Протокола су укључени представници локалне самоуправе, предшколске установе, основне и средње школе, ватрогасне јединице, полицијске станице, Центра за социјални рад, Дома здравља, Црвеног крста, Центра за културу и локалних удружења, који ће сагледати положај и потребе особа са сметњама у развоју у периоду кризе из угла сваке од ових организација/институција, и учествовати у процесу изналажења решења и одговора на ове потребе.
Пројекат „Партнерство у заједници – решење кризе“ подржавају Европска унија и Влада Републике Србије кроз програм ЕУ ПРО Плус.