Здравствено стање кукуруза и правилно складиштење

Комисија за оцену здравственог стања усева кукуруза која је формирана при Министарству пољопривреде и заштите животне средине је дала предлог препорука намењених произвођачима и складиштарима кукуруза. Препоруке су универзалне и односе се на сва подручја у Србији на којима се гаји кукуруз и обухватају превентивне мере у пољу, могућности сушења зрна и чување кукуруза у зрну или клипу. У производњи кукуруза се јављају гљивична обољења, која зависно од временских услова могу бити мање или више заступљена. Нека од њих су типични паразити (Fusarium spp.), а нека од њих долазе до изражаја у специфичним климатским условима или у случају повреда кукуруза насталих од инсеката или птица (Aspergillus spp. и Fusarium spp.) Кукурузна совица и пламенац су инсекти који праве оштећења на кукурузу тако што се њихове гусенице убушују у стабло и клипове. На оштећеним местима често долази до развоја гљивичних обољења. На подручју Златиборског округа бројност поменутих инсеката је мала, па су и оштећења веома ретка. Визуелни прегледи и узорковања која су обављена на поменутом подручју указују на повољно здравствено стање овогодишњег рода кукуруза.

kukuruz-foto-kvantas.rs_

Препоручене и уједно најбоље превентивне мере у пољу су:

-Гајење раностасних хибрида, јер они раније сазревају и омогућавају ранију бербу пре наступања кишних периода када је могућност инфекције велика -и примена Агротехничких мера плодореда и заоравање биљних остатака.

Што се тиче складиштења кукуруза, препоручују се следеће мере:

-Уколико постоји више од 10% клипова са интензивним симптомима трулежи (плесни) то поље треба што пре обрати и осушити зрно на мање од 14% влаге -Потребно је редовно пратити појаву трулежи на клипу и зрну и одбацити болесне.

-Складиштење овогодишњег кукуруза обавља се након темељног чишћења и третирања против складишних инсеката.

-Најпре се уноси кукуруз са мање влаге (до 20%), а у горњим слојевима складишти се влажнији (до 25%) -природно сушење. -Складишта би требало да буду добро проветрена, уз одржавање одговарајуће температуре , јер температура и релативна влажност ваздуха у складиштима утичу на развој плесни. На температури од 50 до 100 C складишне гљиве се развијају веома споро, док је на повишеној температури (преко 20 0 C) пораст веома брз.

kukuruz