Жељко Зечевић, малинар из Сирогојна: "На селу се не живи само од малине"

Током пролећа пољопровредни произвођачи имају много посла у припреми њихових засада, нарочито малинари. Са искуством од преко 30 година у малињаку Жељко Зечевић из Сирогојна спремно се бори са свим изазовима које данашње воћарство носи.

https://www.youtube.com/watch?v=08ii811TmjM&feature=youtu.be

Село Сирогојно је по броју малинара једно од најбољих у опоштини Чајетина, а у засеоку Мала 24 од 27 домаћинстава има малињаке. Један од тамошњих произвођача малина је и Жељко Зечевић који има 35 ари малина, 18 ари виламета и 17 ари тјуламина.

"Временски услови су такви какви су, у последњих 10ак дана, киша нам није дала даљи рад малине, успорава ђубрење, фрезирање, обрађивање малине. Али, опет није касно, кад би само дозволило време да се мало очисти и да та малина почне мало интензивније да ради. Ова хладноћа ће баш успорити вегетацију,"

каже малинар из Сирогојна чији је засад опремљен системом за наводњавање и хигијену, а у претходним данима је одрадио део стандардних пролећних процеса у виду везивања, фрезирања, првог прскања и ђубрења, али због кише је каснио са свим планираним радовима за овај период.

"Сваке друге године стајским ђубривом нађубрим малину, да је време дозволило, ова малина би била огрнута и урађени дренажни канали, кроз које се у случају киша слива вода, и у случају суша задржава влага. Сваке друге године дајем земљу на анализу тако да знам шта је потребно малини кроз ђубрење, а дајем и адекватну заштиту. Од прерађивача Сирогојно компани имамо план и програм по питању заштите и тога се строго придржавамо. Једном је малина попрскана бакром и требало би много боља да буде што се тиче грана и изданака, али успорава је и хладноћа,"

сматра Жељко Зечевић који и поред више од 30 година искуства користи савете стручњака из Еко аграра и Пољопривредне стручне службе Ужице. Ове године је као помоћ пољопривредницима подељено минерално ђубриво из државних резерви, а мештани Сирогојна су у сарадњи са Еко аграром организовали поделу око 20 тона ђубрива. Поред тога, Зечевићу је исплаћен и подстицај за куповину горива, а све су то видови подршке за пољопривредне произвођаче.

"Држава нам је ове године дала обећање да ће бити 70 посто повраћај по питању осигураних малина, а Еко аграр ове године 60 посто. Тако да ћемо се ми произвођачи ове године осигурати у заштити од града, мраза,"

поручује Зечевић који малине обрађује са својом породицом и уз помоћ комшија. С обзиром на промене у природи и непредвидљивост временских прилика, немогуће је ослонити се само на малину као једини извор прихода:

"Да вам искрено и поштено кажем, какве су биле срећније године малине, не очекују се баш добри дани. Да би човек живео на селу, тешко је да живи само од малине. Треба разумети и прерађиваче, да и они морају имати своју неку цену, али сељак да живи на селу од малине, то је тешко. Мора да буде сваштара, да гаји и стоку и ради око осталих делова имања. Малина покрива неке планове у домаћинству, али у последњих две три године, на овакву цену нема неких баш великих прихода. То је нека позитивна нула, да човек не иде у губитак,"

закључује Жељко Зечевић, малинар из Сирогојна и за крај разговора додаје да је тешко омладину увести у малињаке, јер је потребан одређени приход.

М. Ј.