У оквиру пројекта "Моћ промене" у просторијама Основне школе "Миливоје Боровић" одржана је "Жива библиотека". Пројекат је реализован од стране Удружења "Феномена" у виду кампање за смањење штетних родних стереотипа повезаних са дискриминацијом и насиљем над женама и девојчицама.
Пројекат "Жива библиотека" настао је у Шведској. На територији бивше Југославије као и у Србији, постаје значајан од 2013. године када су и први организатори прошли обуку за овај концепт. Жива библиотека представља средство за подстицање равноправности, преиспитивање предрасуда и борбу против дискриминације.
"Жива библиотека је укратко речено, разбијање стереотипа и предрасуда које ми најчешће имамо у нашим приликама. То су уствари особе, заправо жене у овом тренутку, које из свог личног искуства говоре на који су начин биле дискриминисане у нашем систему. Међу овим књигама које овде имамо су особе које ће говорити о превенцији рака дојке и материце, о превенцији вршњачког насиља и о насиљу у породици првенствено као и о активизму који треба да има значаја у нашем систему", каже Весна Ристовић-волонтерка у удружењу "Феномена" из Краљева.
Жива библиотека фунционише на исти начин као и обична библиотека. Битна разлика је у томе што су у овом случају књиге-волонтери. На тај начин, у директној комуникацији, читаоцима преносе своја животна искуства и доприносе борби против стереотипа, предрасуда и дискриминације. Истраживања која су до сада спроведена након процене из претходних градова, показују да су деца јако заинтересована за овакав вид комуникације.
"С обзиром да се као школа трудимо да нашим ученицима боравак у школи буде што пријатнији, да имају нека нова искуства која ће искористити што лепши боравак у школи и што више информација које ће добити овде и бити богатији за неко искуство, дошли смо до закључка да је сасвим оправдано и лепо да организујемо једну овакву активност. Уз мноштво садржаја која се деци нуде у данашње време чини ми се да је књига мало у запећку и Жива библиотека је начин да се деци приближи књига тако што ће људи донети све оно што та књига садржи на што занимљивији начин. Волонтери који су део овог пројекта су књига који дају све информације деци и подстичу их да након Живе књиге узму праву књигу у руке и да је прочитају", рекла је Ивана Јовановић-библиотекар Основне школе "Миливоје Боровић" Мачкат.
Деца Основне школе "Миливоје Боровић" била су видно заинтересована и активно су учествовала у разговору са волонтерима који су им оставили задатак да у наредном периоду покушају да схвате и пронађу књигу о којој су причали. Овај пројекат је подржан од стране Повереника за заштиту равноправности и Невладиног сектора.
https://www.youtube.com/watch?v=0nWtvlcvh-c Данка Миловановић