Живописање храма на Златибору у току (видео)

Храм Светог Преображења Господњег на Златибору један је од 20 највећих храмова у Србији и из године у годину повећава се број посетилаца као и људи који активно учествују у богослужбеном животу цркве. Литургијска заједница овог храма окупља људе са свих меридијана планете Земље и у том смислу, ово је један специфичан храм. Ових дана изводе се радови на осликавању преостале површине храма. Први пут у оквиру храмова Српске православне цркве, овај храм ће имати један део у ком ће бити осликано житије Светог Владике Николаја Охридског и Жичког а такође, други део биће посвећен и осликавању живота Светог Саве, првог српског архијепископа.

https://www.youtube.com/watch?v=umQYGEC4XCk&ab_channel=TV%C4%8Cajetina

Са осликавањем цркве Преображења Господњег на Златибору кренуло се 2013. године. Тада су чланови црквеног одбора, на челу са свештеником, одлучили да олтарску апсиду осликава академски сликар из Новог Сада, Видоје Туцовић. Касније, доласком новог свештеника, уведен је нови иконописац за куполни и подкуполни део, академски сликар из Крагујевца, Коста Стергиу. Нажалост, током осликавања, сликар се упокојио. па је дошло до избора новог, трећег иконописца.

"2018. године потписани су уговори са господином Раданом Радојловићем из Ћуприје, чувеним фрескописцем који иза себе има изузетно богату каријеру. До сада је осликао Храм Свете Тројице у Нишу, Саборну цркву у Нишу а тренутно, паралелно са нашом црквом, осликава Саборну цркву у Чачку. Све ово су озбиљне референце које су га кандидовале да својом четкицом улепша и украси наш Храм на Златибору", рекао је свештеник Ненад Ивановић, старешина Храма на Златибору.

За осликавање преосталих површина у цркви, потребно је 250.000 евра, што укључује  трошкове иконописања и припрему зида. Цена осликавања по квадрату је 120е и то је уједно и најмања квадратура која се може платити. Сви ореоли до сада осликаних светитеља, позлаћени су 24-каратним златом које је увежено из Немачке.

"У наредном периоду несметано можемо пуном паром да се потрудимо да задате површине које су нам преостале, а нису мале, преостало је око 1800 квадрата да се ослика  и надам се да ћемо уз помоћ свих друштвено одговорних чинилаца, на првом месту општине Чајетина, до 2023. године највећи део тих послова и окончати. А зашто 2023? Зато што се тада навршава  10 година од освећења а 30 година од постављања камена темељца", додаје свештеник Ивановић.

Осликавање ће бити рађено тзв. ал секо техником где се пигмент боје наноси на суву површину. За време осликавања храм ће бити отворен за парохијане и радиће уобичајено а богослужења ће се обављати несметано као и до сада.

Данка Миловановић