Златибор примамљива филмска локација

Једна од занимљивих локација за снимање у Србији која се нуди домаћим и страним продуцентима је и Златибор, који је и раније био дом филсмким екипама.

Од 2009. године покренута је кампања „Снимајте у Србији“, а од тада је велики број филмских пројеката снимано у Београду и осталим локацијама у земљи, а међу њима су филмови Минамата (2020) Џонија ДепаКориолан (2011) Бела врана (2019) Ралфа Фајнса. Око 250 локација које нуди Српска филмска асоцијација представљени је у интернет галерији међу којима су и призори са Златибора, али и Таре, Петроварадина, Смедеревске тврђаве, напуштених фабрика. Србија нуди и подстицајне мере за снимање:

„Били смо конкурентни у почетку захваљујући ценама и трошкови су били јефтинији, али сада та трка постаје доста оштрија и важно нам је да осим локација и трошкова понудимо и наше филмске професионалце који заузимају све значајнију улогу у пројектима,“

каже за РТС Милица Божанић из Српске филмске асоцијације.

Потенцијали Златибора одлично су представљени су у филму Иза затворених врата 2 (2019) чајетинског аутора Давида Колаковића где је поред талента екипе ентузијаста приказана и лепота овог краја.

Јединствени амбијент Сирогојна искоришћен је за снимање серије Немањићи - рађање краљевине (2017), а општина Чајетина учествовала је у снимању филма Одумирање (2016) са Браниславом Трифуновићем.

На златибoрским локацијама снимани су и филмови И Бог створи кафанску певачицу (1972), Радио Вихор зове Анђелију (1979), Црни бомбардер (1992), Сиви камион црвене боје (2004), Живот је чудо (2004), а прошле године на Златибору је део снимања спровела и екипа из Италије, док је број снимљених спотова и реклама још већи.

С обзиром да се на Златибору и околини организују скупови филмских професионалаца као што су Фестивал спортског филма или Кустендорф у Мокрој Гори, може се очекивати још занимљивих пројеката у овим пределима и даљи развој филмског туризма.