У основној школи „Димитрије Туцовић“ у Чајетини, за викенд. 11. и 12. фебруара, за запослене у чајетинским образовним институцијама одржан је акредитован семинар „Инклузија од теорије до праксе 2“. Учеснице су биле васпитачице и дефектолог из предшколске установе „Радост“ из Чајетине и са Златибора, наставнице из основних школа са Златибора, из Мачката, Сирогојна и Чајетине и професорке из чајетинске средње школе. Ова обука је део пројекта „Партнерство у заједници – решење кризе“, који удружење Златиборски круг реализује у партнерству са Општином Чајетина.
Циљ обуке је оснаживање просветних радника за рад са децом са развојним сметњама, нарочито у време специфичних кризних ситуација као што су пандемије и друге ванредне ситуације. Водитељи обуке, Бојан Грујић, дипломирани педагог и Татјана Симић, доктор медицинских наука, директорка специјалне школе „Вукашин Марковић“ у Крагујевцу, су учесницима приближили методе и принципе рада са децом са различитим развојним потешкоћама. По речима предавача,
учеснице су биле изузетно мотивисане за рад и својим питањима и коментарима су допринеле
успеху семинара.
Зорица Милосављевић, координаторка пројекта, која је као наставница биологије и педагошки саветник у основној школи у Чајетини и сама била учесница ове обуке, наводи како је инклузија добро замишљена али се у пракси наилази на проблеме као што је недовољна обученост просветних радника са рад са децом са сметњама у развоју, одељења са великим бројем ученика, необученост наставника за коришћење асистивне опреме и недостатак стручне подршке. Обуке овог типа су зато веома значајне, а семинар „Инклузија од теорије до праксе 2“ је одговорио на нека питања и неке од потреба учесница за стручном подршком у њиховом раду.
Пројекат „Партнерство у заједници - решење кризе“ се бави систематским приступом пружању подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама, па је у едукативном делу, у претходном периоду организована обука за запослене у локалној управи и локалним организацијама и удружењима, Центру за социјални рад и Пружаоцима услуга социјалне заштите, а последња обуком су обухваћени запослени у образовању. У наставку пројекта је предвиђена израда Протокола о пружању подршке особама са сметњама у развоју у општини Чајетина у периодима појачаних и специфичних потреба као што је пандемија или нека друга ванредна ситуација. У процесу израде Протокола ће учествовати представници свих релевантних локалних установа, институција, удружења и организација који ће, свако из свог угла дефинисати проблеме који су се истакли у време пандемије и утицали на положај особа са сметњама у развоју, као и у проналажењу начина да се ти проблеми у будућности превазиђу.
Пројекат „Партнерство у заједници – решење кризе“ траје годину дана, а реализује се уз подршку Европске уније и Владе Републике Србије кроз програм ЕУ ПРО Плус.
Извор вести: Златиборски круг