Значај увођења ГИС-А за локалне самоуправе (видео)

Развојни програм ЕУ ПРО на Златибору одржава дводневну информативну сесију како би локалним самоуправама Златиборског округа представио јавни позив за подношење предлога пројеката за увођење и развој географских информационих система (ГИС-а) за који је Европска унија определила 1,2 милиона евра. 

https://www.youtube.com/watch?v=1IbkGdDCqYI&feature=youtu.be

Европска унија ће путем овог позива пружити подршку локалним самоуправама у процесу увођења и развоја ГИС-а кроз набавку софтвера и хардвера, као и неоходне рачунарске опреме, а важан сегмент чиниће и обука запослених у локалној администрацији.

"Идеја самог овог јавног позива је да покушамо на основу нашег програмског обухвата, где укључујемо 99 локалних самоуправа, да оснажимо капацитете за развој и управљање просторним подацима. То ћемо радити тако што ћемо финансирати пројекте који по природи могу бити општински и међуопштински. Односно, локалне самоуправе могу самостално да аплицирају. У том случају могу захтевати износ  од 100 000 евра. Уколико је у питању међуопштинска сарадња, односно партнерство између једне или више општина, могу аплицирати за износ од 150 000 динара", рекао је Виктор Вељовић програмски сарадних за георафске информационе системе и урбанистичке планове у оквиру сектора за инфраструктуру програма ЕУ ПРО.

Током информативне сесијe  представљени су услови позива и начин пријављивања, а одржана је и обука о прикупљању и коришћењу података, организационим и управљачким аспектима, као и новим трендовима и техникама у развоју ГИС-а. Интересовање локалних самоуправа је велико имајући у виду промену законске регулативе која захтева дигитализацију читавог низа поступака.

"Пре свега, изменама Закона о планирању и изградњи се уводе неки нови инструменти који захтевају поступак у дигиталном облику. То се пре свега односи на увођење електронских процедура у изради планских докумената, затим дигитализација других просторних података који су у складу са Законом о насионалној инфраструктури геопросторних података која је дефинисала стандардизацију података на националном нивоу и модалитете размена између различитих институција које управљају просторним подацима. Тако да ГИС у великој мери убрзава процедуру и подиже квалитет информација које су на нивоу локалних самоуправа", додаје Вељовић.

Општина Чајетина поседује сасвим развијен ГИС систем који углавном користе јавна предузећа, а који је 2012. године развијен кроз пројекат EXCHANGE 3.

"Овај пројекат у суштини послужиће нам да извршимо апгрејд постојећих система. Ми смо у складу са препорукама Сталне конференције градова и општина и одређеним смерницама које је давала како наша Влада, тако и Европска унија, наш систем прилагодили. Радимо са "open source" системима, не зависимо ни од кавих фирми. Радили смо на појефтињењу цене коштања комплетног система због његове одрживости", истакао је Мирко Благојевић, помоћник председника ОЧ. Додаје да пројекат ГИС-а у Чајетини има кадровских проблема. У њега мора да буде укључен што већи број људи, али због уредбе о забрани запошљавања нису у могућности да примају раднике на тим радним местима. Благојевић се нада да ће овај пројекат помоћи да се пређе преко тих проблема.

Позив је отворен до 30. децембра 2018. године, а право учешћа има свих 99 локалних самоуправа из региона Шумадије и западне Србије, као и јужне и источне Србије које су укључене у реализацију програма ЕУ ПРО.

Драгана Росић