У организацији Друштва за заштиту биља Србије, у Конгресном центру хотела „Палисад“ на Златибору, у периоду од 22.-25. новембра 2021. године одржава се 16. Симпозијум о заштити биља. Нека од Тематских целина којима се овога пута баве заштитари су: Биологија и екологија биљних патогена, Биологија и екологија штеточина и корова, Биолошка и интегрална заштита биља, Примена пестицида: ефекти и проблеми, и друге.
Симпозијум о заштити биља који је јуче отворен у Хотелу "Палисад" на Златибору, јединствена је прилика за размену информација о актуелним проблемима и афирмацији кадрова у области заштите биља, као и за разматрање најактуелнијих тема које су обележиле протекли период.
"Теме су такве да су интересантне за све наше стручњаке, произвођаче и људе који се баве заштитом биља, дакле све оно што је везано за биљне болести, за утврђивање нових биљних патогена, за утврђивање и испитивање нових активних материја које се користе за сузбијање штетних организама, све оно што је битно за струку заштите биља", рекао је Горан Алексић, председник Друштва за заштиту биља Србије.
Свака година је специфична и никада се унапред не могу предвидети временски услови и њихов утицај на вегетацију, каже Алексић. Посебно су вишегодишње биљне културе, у инцидентним ситуацијама као што су суше или обилне падавине, угроженије од једногодишњих.
"Јако је битно одржати стање биљака у неком нормалном статусу, потурдити се да се обезбеде сви неопходни импути који су потребни биљци за нормалан живот, као што је наводњавање, исхрана, као и добра заштита од штетних организама. То су предуслови да би производња вишегодишњих биљака трајала онолико колико је предвиђено. Нпр. када је у питању јабучасто воће - са неких двадесетак година експлоатације, или неке друге вишегодишње културе са неким дужим периодом експлоатације."
Једна од битних тема овог симпозијума јесте и Примена пестицида: ефекти и проблеми. Горан Алексић наглашава да се задњу деценију поред произвођача све више едукују и купци, па се самим тим и околности мењају на боље, што се тиче употребе пестицида. Такође, и цене разних препарат за заштиту биља расту, што не иде у прилог њиховој прекомерној куповини и коришћењу .Заштитари ће се на овом симпозијуму бавити још и следећим тематским целинамау: Биологија и екологија биљних патогена, Биологија и екологија штеточина и корова, Биолошка и интегрална заштита биља, као и Токсикологија и екотоксикологија пестицида. Симпозијум се завршава 25. новембра.
Мирјана Ранковић Луковић