Сваког 31. маја, Светска здравствена организација са својим партнерима обележава Светски дан без дувана, са циљем да, указујући на бројне штетне, чак и смртоносне последице употребе дувана, као и негативне ефекте саме изложености дуванском диму, обесхрабри људе да користе било који вид дуванских производа.
Овогодишња тема у фокусу обележавања овог важног датума - „Дуван и здравље плућа“, одабрана је са намером да посебно истакне директан штетни ефекат дувана на респираторни систем човека. У складу са темом је и актуелни слоган кампање „Не дозволите да због дувана изгубите дах. Изаберите здравље уместо дувана.“
Посебно је важно напоменути да дувански дим представља здравствено, а чак и животно угрожавајућу форму загађења ваздуха, пре свега у затвореном простору, имајући у виду да садржи неколико хиљада хемијских супстанци, од којих је 69 доказано канцерогено за човека! Иако дим можда није увек голим оком видљив, а понекад му се чак ни мирис не осећа, он у себи садржи ситне честице које остају да лебде у простору те чак и неколико сати након самог чина пушења, имају токсично дејство на организам. Према подацима Светске здравствене организације, чак 890.000 смртних случајева годишње повезано је са пасивним пушењем, односно са невољном изложеношћу дуванском диму.
Дуван је водећи узрок настанка хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП), обољења које одликује стварање велике количине гнојног секрета у плућима који доводи до болног кашља, а дугорочно и до веома тешких поремећаја дисања. Важно је нагласити да је ризик од оболевања нарочито велики код оних пушача који ову лошу навику стекну у већ раној младости, јер састојци дувана значајно успоравају пун развој плућа, који се завршава управо у периоду адолесценције. Код људи који имају астму или код деце и младих са предиспозицијом да је развију, пушење значајно доприноси појави ове болести, као и честим фазама њеног погоршања.
Ипак, важно је напоменути да се од рада на информисаности становништва зарад унапређења здравља не сме одустати! Престати с пушењем јесте тешко, али није немогуће! Само треба уграбити тренутак најјаче мотивације и наоружати се свом расположивом подршком. И баш као што су могуће промене у понашању сваког појединца, могући су и колективни заокрети. Јер, промена става целог друштва о штетности пушења и изложености дуванском диму настаје као резултат удружених и континуираних напора целе заједнице који треба да резултују доношењем најефикаснијих мера контроле дувана, али и њиховим безусловним спровођењем.
Свој допринос обележавању Светског дана без дувана су дали ученици Електротехничке школе „Раде Кончар“ из Београда, који су припремили компјутерску анимацију на тему штетности дуванског дима, уз подршку тима Градског завода за јавно здравље Београд.
https://www.youtube.com/watch?v=rTITj0i2u2w&feature=youtu.be Извор: Градски завод за јавно здравље Београд