Светски дан без дуванског дима се обележава сваког 31. маја, а основни циљ овог апела јесте да се јавности скрене пажња на штетност дуванских производа, превасходно цигарета и дувана.
Наша земља је по учесталости коришћења дуванских производа у самом врху у Европи. Нажалост, дувански производи, као и дувански дим, утичу лоше не само на особе које их конзумирају, већ и на особе у њиховој непосредној околини. Конзумирање дуванских производа представља водећи узрок настанка незаразних хроничних болести у целом свету, а нарочито у неразвијеним земљама.
Према наводима Светске здравствене организације, дувански производи убију и до половину укупних конзумената. На годишњем нивоу, скоро шест милиона људи умре од директних последица употребе дуванских производа, а скоро милион непушача умре услед индиректне изложености дуванском диму.
Нажалост, и упркос свим напорима да се овај тренд смањи, конзумација дуванских производа и даље остаје неискорењена у свету, али и код нас.
Како би се подигла свест о овом проблему и допрло до што већег броја људи, основни кораци подразумевају едукацију најмлађих чланова популације о здравственим ризицима и опасностима које ова штетна навика изазива. Иницијативе против пушења такође потенцирају да се широм света уведе стриктна забрана излагања деце дуванском диму (нарочито у затвореним просторима, као што су вртићи, аутомобили, кафетерије, играонице и слично), али се такође потенцира и на значајној улози целокупне заједнице у оснаживању постојећих пушача да се одрекну ове штетне навике, како би пружили добар пример потоњим генерацијама које треба да живе без дуванског дима.