Ових дана, а месец дана касније него што је требало, ученици првог и другог разреда основне школе добиће нов и дуго најављивани уџбеник – националну читанку. Њен наслов је „Ризница“.
Како је најавила министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, „Ризница“ ће бити достављена школама, бесплатна је, а у њој ће бити четири предмета: српски језик, свет око нас, музичку и ликовну културу.
Идеја читанке је, према речима Ђукић Дејановић, да се ученици упознају са традиционалним вредностима, језиком, наслеђем, културом и мултикултуралношћу у Србији.
Министарка је најавила да ће осим ове бити још три читанке за остале разреде – једна за трећи и четврти, друга од петог до осмог разреда, као и трећа за средње школе. биће достављене школама током ове школске године, не прецизирајући када ће то бити.
Националне читанке, и „Ризницу“ и све остале, добиће само основци и средњошколци који наставу прате на српском језику.
У Србији се образовање реализује на осам језика националних мањина – албанском, босанском, бугарском, хрватском, мађарском, русинском, румунском и словачком. Међутим, националне читанке су, и по закону, намењене искључиво ђацима који наставу слушају на српском језику.
Наиме, на основу закона о изменама и допунама закона уџбеницима из октобра 2023. године, члан 3, национална читанка је обавезно наставно средство за све ученике основног и средњег образовања и васпитања који наставу похађају на српском језику.
„Национална читанка користи се у циљу развијања личног и националног идентитета, развијања свести и осећања припадности Србији, поштовања и неговања српског језика и матерњег језика, традиције и културе српског народа и националних мањина на простору Србије, развијања интеркултуралности, поштовање и очување националне и светске културне баштине“, наводи се у Закону.
Намера националне читанке је да, између осталог, представи мултикултуралност у Србији, али само одређеној циљној групи. Односно, да мали Јанош који прати наставу на мађарском језику не треба да научи о народу с којим живи, иако живи у Србији. На тај начин, национална читанка одваја српску децу од остале деце која су држављани Србије.
Министарка је изјавила да „национална читанка није збир текстова у којој ученици треба да науче дефиниције, већ обавезно наставно средство намењено развијању свести, неговању традиције и културе српског народа, као и националних мањина који живе у Србији“.
„Уверена сам да ће код ученика подстаћи осећање љубави према својој земљи“, рекла је министарка.
Извор: Време