Сет-топ боксови за дигитализацију, најсиромашније категорије становништва добиће бесплатно, док за остале грађане цена тих уређаја не би требало да буде већа од 2.500 динара, изјавила је државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.
Она је додала да корисници социјалне помоћи образац за добијање адаптера могу поднети у центрима за социјални рад, који их даље прослеђују Министарству за телекомуникације, док пензионери са најмањим примањима то могу учинити у филијалама ПИО фонда. Њима ће сет-топ боксови бити бесплатно испоручени на кућну адресу.
Дигитализација у Србији предвиђено је да буде завршена до јуна 2015. године, а 38 одсто становништва нема нове телевизоре који су погодни за праћење дигиталних сигнала и зато су им потребни сет-топ боксови.
Угрожени потрошачи, у смислу Уредбе о утврђивању мера подршке и ближих услова у погледу критеријума за одеђивање угрожених потрошача при набавци опреме за пријем сигнала дигиталне телевизије су:
1. Корисници права на новчану социјалну помоћ, који то право остварују у складу с Законом о социјалној заштити;
2. Корисници права на додатак и помоћ другог лица који то право остварују у складу са Законом о социјалној заштити;
3. Корисници права на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица који то право оставрују у складу са Законом о пензијском и инвалидском осигурању;
4. Корисници права на пензију који живе сами и који оставрују месечни износ пензије, који није већи од најнижег утврђеног у осигурању запослених.
Када су у питању Центри за социјални рад, њима се за доделу СТБ уређаја пријављују корисници права на новчану социјалну помоћ и корисници права за помоћ и негу другог лица у систему социјалне заштите.
Подносилац пријаве Ценрту за социјални рад је у обавези да донесе:
1. Образац пријаве за доделу СТБ уређаја;
2. Личну карту на увид;
3. Решење центра за социјални рад.
Крајњи рок за подношење пријаве за доделу СТБ уређаја је 30. јун 2015. године.
Остале категорије становништва, који немају адекватне телевизоре, сет-топ боксове морају да купе и њихова цена не би требало да прелази 2.500 динара. Државна секретарка је појаснила да се при куповини мора обратити пажња да уређај има жиг о квалитету на коме је дигитал ТВ и прецизирала да је уградња уређаја једноставна и да верује да ће већина становништва знати сама да прикључи апарат.
Прелазак са аналогног терестријалног сигнала на дигитални сигнал значи бољу слику и звук, више канала, као и ТВ водич кроз програме.
Држава обезбеђује гледање канала који имају националну и локалну фреквенцију у дигиталном квалитету.
Држава гаси аналогни терестријални сигнал у Србији у 3 сукцесивне фазе, а предвиђено је да се цео процес заврши до 30. јуна 2015.
Гашење аналогног терестријалног сигнала према последњим плановима државе.
Фаза 1 Београд, Војводина до 28. фебруара 2015.
Фаза 2 Јужна Србија до 31. марта 2015.
Фаза 3 Централна Србија до 30. априла 2015.