„Књига је оно магично и бесмртно достигнуће људског рода које повезује и спаја наше нараштаје“, рекла је на отварању 61. Међународног сајма књига у Београду Наргес Абјар, књижевница из Ирана који је ове године земља почасни гост. Читалачка публика имаће прилику да посети, поред штандова домаћих излагача и стране међу којима су они из Белорусије, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске, Индије, Израела, Јапана, Кине, Мађарске, Русије, Словеније. Међу 450 издавачких кућа наћи ће се, већ традиционално, издавачи из ужичког краја.
61. Међународни сајам књига који се ове године одржава под слоганом "Књиге у руке", биће богат разним културним дешавањима као што су тематске трибине поводом 400. годишњце Сервантеса и Шекспира и стогодишњице Петра Кочића. Организовани су: Фестивал стваралашта младих, Школски дан који ће бити у четвртак, и Породични дан, а биће додељене и традиционалне награде. За представљање Ужичких издавача, међу којима је и Библиотека „Љубиша Р. Ђенић“, резервисана је среда.
„Ми , на првом месту, идемо да представимо наша издања у склопу наше матичне библиотеке“, мкаже Љиљана Ракић библиотекарка чајетинске библиотеке. „Представљање ужичког издаваштва је у среду у 11 часова, тако да ћемо и ми тада представити наша издања која смо штампали у претходној години, а то су: „Западна Србија од 1812 до 1813.“ Животе Марковића, „Кад први пјетли запјевају од Милосава Радибратовића и „Мој дневник од 1914 до 1918.“ Јосефа Червенка, као и каталог Др Видана Николића са Изложбе која је, уз помоћ Библиотеке, одржана у Темишвару“.
Књига приповедака Милосава Радибратовића „Кад први пјевци запјевају“ промовисана је у Рожанству на овогодишњем Сабору. Реч је о причама о стварним људима и догађајима из тог краја, приповеткама што духовитим што сетним. Ове потоње, како каже аутор, био би срећнији да није записао, односно да су имале лепши завршетак, али и такве је било више него потребно овековечити. Књига „Мој дневник од 1914. до 1918.“ Јозефа Червенке представља записе и сећања још једног, овога пута чешког учитеља, учесника Великог рата, који – како је написала у предговору историчар Снежана Ђенић препоручујући књигу читалачкој публици, „употпуњују наша сазнања о овом периоду јер садрже мноштво података о Србији, српској војсци, народу, догађајима у земљи и ратним операцијама“. Ова библиотекина издања већ су на располагању читаоцима. Врло брзо, како кажу запослени у овој установи културе, моћи ће понудити и много више, захваљујући управо Сајму.
„Библиотека ће се ове године, као и свих претходних, трудити – сходно својим могућностима да изађе у сусрет и читаоцима који су изразили своје жеље. Најтраженија су издања великих издавачких кућа као што су Лагуна, ЕвроЂунти, Вулкан... А траже се писци: Куељо, Ју Несбе, Басара, Вања Булић, Владимир Арсенијевић... “ каже Ракићка.
Оно што је позитиван помак код интересовања читалаца јесте то да се подједнако траже и домаћи и страни писци. Од књижевних стваралаца који највише пишу за децу најтраженији у овој години у чајетинској библиотеци били су Јасминка Петровић и Слободан Станишић. Из библиотеке подсећају да је посета Сајму један од начина да се читаоци, осим са књигама, друже и са омиљеним писцима, а за то ће имати времена све до до 30. октобра.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs