За учињено добро природи, а на предлог сараднице Наде Милошевић, Општина Чајетина добитник је овогодишње Велике повеље „Зелена планета“. Признање додељује Друштво стручњака еколошких наука Србије, а одлуку да то ове године буде наша општина жири је донео за реализацију Пројекта примарне селекције отпада „Отпад није смеће“, који је Чајетина реализовала у сарадњи са градом Ужицем, КЈП „Златибор“, КЈП „Биоктош“ и Регионалном развојном агенцијом „Златибор“, а који је финансирала ЕУ.
Председник жирија за доделу признања Бранислав Маринков је рекао да треба да се угледамо на оне који мисле унапред, на генерације које долазе, од којих смо позајмили планету и морамо им је вратити ако не бољу, оно бар онакву какву су нам је наши преци оставили. “Срећом постоје људи и организације које су то на време схватиле, те на њиховим примерима морамо учити. Један од таквих примера је наш овогодишњи добитник општина Чајетина. Према подацима којима располажемо, општина Чајетина је најодговорнија од свих 335 насеља овог региона.
Велика повеља „Зелена планета“ коју вам уручујемо је једно од најзначајнијих признања које се у Србији додељује онима који су учинили „ДОБРО ПРИРОДИ“, додао је Маринковић. Прилоком доделе признања, преставници општине Чајетина најавили су проширење акције и на руралну средину и решавање проблема анималног отпада. Подсећања ради, Пројекат „Отпад није смеће“ почео је да се реализује уз свесрдну помоћ ЈКП „Златибор“, ученика ОШ „Димитрије Туцовић“, као и бројних грађана Чајетине и Златибора. Сви они заједно показали су изузетну еколошку свест.
Едукацију је прошло 500 учесника, сви запослени у општинској управи, радници ЈКП „Златибор“, запослени у дечјем вртићу „Радост“ који своје стечено знање преносе на најмлађе екологе, више од 30 пензионера, као и 20 волонтера чланова НВО „Златиборски круг“. Сви они, а уз помоћ ЈКП „Златибор“ делили суграђансву општине Чајетина џакове за селектовање отпада и уједно едуковали становништво. Истовремено су постављени одговарајући контејнери за ову врсту отпада, који се у даљем поступку рециклира у Регионалној депонији „Дубоко“.