Уједињене нације су 10. децембра 1948. године усвојиле Универзалну декларацију о људским правима, у којој је истакнуто да су та права универзална и да не зависе од националне, државне, идеолошке, социјалне и културне припадности. Тим документом се штите грађанске, политичке, економске, социјалне и културне слободе и права човека - од права на живот и слободу до права на достојанство, приватност, социјалну сигурност и удруживање. УН су 1966. године донеле два споразума, којима су разрађене слободе и права прокламована Декларацијом о људским правима, а документе је прихватило 130 земаља. У оквиру Савета Европе 1950. године донета је Конвенција о заштити људских права и основних слобода која, поред основних права, установљава и механизме заштите и надзора над њиховим остваривањем.
Међународни дан људских права, који се данас обележава широм света, и у Србији ће бити пропраћен низом манифестација, како би се указало на значај поштовања права и достојанства сваког појединца.
Тај дан ће владина Канцеларија за људска и мањинска права обележити конференцијом на којој ће бити представљени механизми за праћење људских права у Србији, а на скупу ће говорити потпредседница владе Кори Удовички, шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, шефица Преговачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић.
Овим поводом ће заштитник грађана Саша Јанковић пред надлежним скупштинским одбором представити модел Закона о родној равноправности. Заменик омбудсмана за права националних мањина Роберт Сепи састаће се са представницима Националног савета ромске националне мањине, док ће заменик заштитника грађана за права лица лишена слободе Милош Јанковић посетити Специјалну затворску болницу у Београду.
Такође, заменица заштитника грађана за права особа са инвалидитетом и старијих.
Владана Јовић посетиће "мале домске заједнице" које имају за циљ пружање подршке за самостални живот особама са менталним сметњама. Дан људских права обележиће и удружење грађана Служба, Центар за оријентацију друштва ЦОД, Асоцијација тумача српског знаковног језика и Градска организација глувих Београда скупом "Мој језик: Српски знаковни језик".