У државни пензијски фонд стаж може и самостално да се уплаћује, сада то чини више од 20.000 грађана.
Директор сектора за остваривање права ПИО фонда Владимир Станковић рекао је да је 8.406 динара најнижи износ уплате самосталног доприноса, постоји могућност још преосталих 12 основица, а највиша је око 120.000 динара.
Прописано је 13 основица за уплату, које се сваке године коригују. Овога пута то повећање је двоцифрено.
Одавно се није десило да имамо двоцифрено повећање, то значи да су плате у претходној години значајније порасле, па је и основица за ову годину повећана за 13,4 одсто.
Владимир Станковић, директор сектора за остваривање права у Фонду ПИО, рекао је да је 8.406 динара најнижи износ уплате самосталног доприноса, а постоји могућност још осталих 12 основица, највиша је око 120.000 динара.
Говорећи о томе ко најчешће то уплаћује, Станковић је рекао да су то људи који немају пензијско осигурање, особе које нису радно ангажоване.
Према његовим речима, услов је да имају пребивалиште у Србији.
Одговарајући на питање могу ли родитељида уплаћују за децу, Станковић указује да су то уплате на име, не улази се у то да ли родитељ обезбеђује новац за дете, али на дете се евидентира таква уплата, односно стаж.
До државне пензије и без дана радног стажа може се ако најмање 15 година самостално уплаћујете доприносе.
За разлику од уплата у приватне пензијске фондове, чија ће вам пензија зависити од тога на који сте се период одлучили да ћете је примати, исплата из државног фонда је гарантована доживотно и то не утиче на висину пензије, закључио је Станковић.
Гарантована пензија после јануарске повишице коју би примао и онај ко уплаћује стаж по најнижој основици, сада је изнад 20.000 динара.