Доба свитања ужичког "славуја" (видео)

Чајетинска публика имала је синоћ прилику да по други пут у својој средини поздрави младу  песникињу из Ужица, Нађу Ђоковић. Након  прве збирке под насловом "Четири ватре", у библиотеци "Љубиша Р.Ђенић" синоћ је промовисана и друга Нађина књига поетичног имена "И запева славуј- доба свитања".

https://www.youtube.com/watch?v=OkEfCF7ZYGg&feature=youtu.be

Друга књига Нађе Ђоковић је лирски колаж састављен од 76 песама и кратких прича. Кроз њих нам ова песникиња приказује свет виђен њеним очима и запитаност над оним битним животним загонетањима која, разрешена, доносе мудрост древних.

"Ми у поезији коју волимо заправо видимо и одраз нашег бића и проналазимо нешто у њој, проналазимо себе и проглашавамо је својом показујући тако, на делу, један чаробан састојак уметности, а то је способност песника да оно што је лично претвори у универзално, трако да оно поново постане лично,"рекла је о песникињи и њеном делу доц. др Мирјана Стакић која је  рецензент књиге. "Доба свитања је, заправо, доба љубави јер је љубав централна тема и мотив ове књиге, циљ беспућа људског живота који чини да човек не мора да гледа високо да би видео Бога".

"И запева славуј" је збирка која, пре свега, слави љубав у свом најчистијем облику, а Нађа се при том труди да је сагледа из свих углова и перспектива.

"Трудим се да пишем и из женског и из мушког рода. Ту се понегде нађе и нека родољубива, филозофска, али претежно мисаона и љубавна поезија", објашњава нам песникиња. "Назив друге збирке је "И запева славуј - доба свитања", што симболично представља мој песнички процват, тј. свитање у мом песничком севту. До некле сам и зрелија што се писања тиче, а очигледно и година, тако да куд год одлетео овај славуј, ја сам срећна", додаје она.

Нађа Ђоковић није само талентовани писац, већ  се бави и глумом, беседништвом, уметничком фотографијом, а своје песме вешто компонује и пева, што је показала чајетинској публици. Вече су учинили потпунијим и шареноликим гости  песникиње, глумци: Биљана Здравковић, Јанко Радишић, Биљана Прокић, песникиња Милена Чантрак и Урош Шуњеварић који се побринуо за инструменталну пратњу.

Мирјана Ранковић Луковић