Европски дан борбе против трговине људима обележава се данас, а невладина организација "Астра" указује да су од почетка године у Србији идентификоване 32 жртве трговине људима, од којих су већина жене и девојке, а чак у 10 случајева жртве су биле малолетне.Организација која се бави проблемом трговине људима и различитим облицима експлоатације истакла је да је неопходно хитно усвајање стратегије и акционог плана за превенцију и њено сузбијање, као и заштиту жртава, јер је претходна стратегија истекла још 2011. године.
Из године у годину Европски дан борбе против трговине људима дочекује се са поражавајућим бројкама жртава и потенцијалних жртава трговине људима, незавидним резултатима у области сузбијања трговине људима, неадекватним решењем питања избеглица и идентификације жртава међу том популацијом. Путем Астра СОС телефона од јануара до септембра ове године примљено је више од 2.000 позива од 285 нових клијената и идентификовано 12 пунолетних жртава трговине људима.
Међу жртвама трафикинга обично су особе које су у потрази за бољи животним приликама, бежање од сиромаштва, рата, незапослености и погодне су да буду изложене различитим облицима експлоатације. Неретко то су људи којима су непроверене пословне понуде једино решење и све врсте опрезности и провера за њих представљају луксуз. Стога је врло битно развијати свест људи да се свака особа може наћи у ситуацијама потенцијалне трговине људима и да то нису само „наивне и необразоване“ особе које наседају на велике зараде.
Држава Србија је направила велики помак у борби против трафикинга у циљу превенције и сузбијања овог друштвеног проблема, у одређеној мери и у заштити жртава, али је остало још доста да се уради на свим пољима рада. Национални правни оквир је развијен у складу са међународним документима, али се усвојени инструменти недовољно примењују у пракси. Најаваљено је доношење Националног акционог плана за сузбијање трговине људима крајем ове године, с обзиром на чињеницу да је претходни истекао пре четири године.