Туристичка организација „Златибор“ јуче је организовала једнодневни семинар у вези активности на унапређењу квалитета услуга у сеоском туризму. Представљени су нови примери угоститељских услуга који имају карактер „еко смештаја“, а све у циљу даљег развоја укупне понуде сеоског туризма у нашем крају.
Радионица је првенствено била намењена носиоцима категорисаних туристичких домаћинстава али и потенцијалним издаваоцима који су изразили жељу да се укључе у програм пружања услуга у сеоском туризму. Током састанка презентовани су примери добре праксе држава из окружења, а одржано је и стручно предавање у вези норматива хране и пића у сеоском домаћинству као и обука за писање бизнис плана. О нормативима хране и пића говорила је Радмила Васиљевић, члан управног одбора Удружења предузетника у сеоском туризму и некадашњи директор Удружења угоститељских предузећа Србије.
„Сврха моје посете је да помогнем практичним решењима да се унапреди сеоски туризам у Златиборском крају. Мој задатак је да им дам одређена законска упутства према правилнику о минимално техничким условима за пружање услуга у сеоском туризму, да их упознам са орјентационим нормативима према којима би били задовољни и они и гости“, каже Васиљевићева.
Она је том приликом похвалила то што се сеоским домаћинствима омогућава да добију одређена бесповратна средства како би употпунили своју туристичку понуду и подигли ниво квалитета пружања услуга према правилнику о категоризацији сеоских домаћинстава и другим законским прописима.
На територији наше општине тренутно има око 15 категорисаних сеоских туристичких домаћинстава. Овај број није реалан јер је већини домаћинстава категоризација истекла, а судећи по броју учесника јучерашњег семинара многи од њих планирају да је обнове. Шта је оно по чему се одликује сеоски туризам код нас објаснио је Миљко Радишић из ТО „Златибор“.
„Квалитетан смештај и храна су на првом месту, затим љубазност наших домаћина и све оно са чим Златибор располаже. Поред природних туристичких атрактивности, попут Стопића пећине, водопада у Гостиљу, имамо велики број културних споменика, цркве брвнаре, средњовековна гробља и живу традицију. Туристи имају жељу да виде, да осете тај доживљај златиборског духа, како кроз храну, многобројне манифестације, активно учешће у изради ордеђених сувенира, односно имају жељу да науче нешто од традиционалних заната“.
Учеснике семинара поздравио је директот ТО „Златибор“ Арсен Ђурић. Он је том приликом најавио даљу подршку везану за промоције али и нове активности које се тичу унапређења услуга у сеоском туризму наше општине.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs