Данас је на Златибору отворен седми конгрес о заштити биља под називом "Интегрална заштита биља –научно – утемељен искорак ка одрживој пољопривреди, шумарству и пејзажној архитектури". Овај значајан међународни скуп организован је у сарадњи Међународне организације за биолошко сузбијање штетних организама источне и западне палиартичке секције са Друштвом за заштиту биља Србије, које ове године прославља 60 година постојања.
Централна тема конгреса је интегрална заштита биља. То је један приступ у заштити биља који је актуелан у целом свету и подразумева заштиту биља са што мање хемије и са што више алтернативних мера (агротехничких, механичких, биолошких), рекао је проф Горан Делиблашић, председник Друштва за заштиту биља Србије.
Он додаје да је примена хемиских мера заштите неизбежна али рационална. Међутим, увођење и ширење интегралне заштите до сада је ограничено на мањи број економски значајних штеточина, те ће хемијски начин сузбијања и у догледно време остати најважнији. У пракси се користите и комбинују све непестицидне мере, које доприносе мањој бројности штетних организама, а када ипоред тога они достигну прагове штетности, предузимају се хемијске мере борбе.
Значајну улогу у систему интегралне заштите биља има прогнозно – извештајана служба која предвиђа, прати и даје оптималне рокове за сузбијање штеточина које проузрокују болести и корове.